Je možné abych měl depresi?

Dobrý den, jsem svobodný a je mi 41 let. Řadu let mám několik zdravotních problémů a některé mi můj obvodní lékař nedokázal vysvětlit ale spíš name koukal dost nevěřícně tak jsem přešel k jinému ale to je ještě horší. Nedávno jsem viděl jeden pořád o depresi a došlo mi že by to možná mohla být příčina většiny mejch problémů ale nevím zda je něco takového vůbec možné. Můj dotaz je zda je možné aby byl někdo v depresi od dětství v podstatě neustále tak že nyní si ani nepřipoušťím že bych v depresi mohl být. A možná se s tím podvědomě nějak vyrovnávám a bojují že za ty roky mi to není si divný? Na internetu jsem našel nějaký test který mi měl říct zda jsem v depresi a vyšlo mi že mám okamžitě vyhledat pomoc odborníka. Ale pode mé zkušenosti můj obvodní mi asi ani nenasměruje za kým mám jít.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za Vás dotaz do poradny. Z toho, co píšete, rozumím, že se již delší dobu potýkáte s problémy, které by mohly souviset s depresí. Bohužel nepopisujete, jaké konkrétní obtíže Vás trápí, abych Vám mohla odpovědět podrobněji. Obecně je určitě možné, aby deprese - porucha nálady - měla související fyzické příznaky, objevuje se také v jakémkoliv věku, i u dětí, a existují její různé formy. K podrobnější diagnostice Vám doporučují obrátit se na psychiatra, který jako odborník na duševní zdraví provede patříčné vyšetření a doporučí vhodný postup, případně léky. Kontakt na psychiatra v okolí Vašeho bydliště Vám může poskytnout Váš obvodní lékař, ale také si jej můžete vyhledat sám - na internetu, nebo se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. Možné je také obrátit se na klinického psychologa, psychoterapeuta, který Vám může pomoci se v obtížích zorientovat a hledat zlepšení. Stejně jako píše naše peer poradkyně, ráda bych Vás podpořila, abyste k řešení vykročil, může Vám přinést zkvalitnění života a větší spokojenost. Přeji hodně štěstí a držím Vám palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Musím přiznat, že na Váš dotaz není lehké odpovědět. Vím, že je možné mít deprese i v dětství. Ale nevím , jak tomu bylo ve Vašem případě. Myslím , že je dobrý nápad obrátit se na odborníka na duševní poruchy- psychiatra a začít svůj zdravotní stav řešit. Obzvlášť pokud se necítíte dobře. Napadá mě obrátit se na ambulanci psychiatra přímo ve Vašem okolí. Nemusíte mít doporučení. jen bych se domluvila telefonicky dopředu, aby na Vás měl doktor potřebný čas. I mě se vyplatilo převzít zodpovědnost za svoje zdraví a svůj život, do svych rukou. I v dospělosti za mě totiž rozhodovali druzí. A já byla stále ve vleku jejich rozhodování o mém životě. Až teprve v pozdějším věku jsem se začala rozhodovat sama za sebe. Volba psychiatra byla jedním z nich . Zatím se mi to vyplatilo, nejen zdravotně, ale začalo se mě dařit i v soukromém a pracovním životě. Myslím , že zároveň s větší zodpovědností, přišlo i větší sebevědomí. Věřte, máte právo na šťastný a spokojený život. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam