Je nějaká pomoc

Dobrý večer, Nevím zda píši správně. Mám problém,jsem velký cholerik a musím s tím něco dělat. Je to už pro mně neúnosné .Ubližuji nejbližším. Rozbila jsem vstah a trpí s tím i moje děti. Vím že je špatná doba. Prosím o nejbližší možný termín až se uvolní stav.Jestli to pod vás nespada tak mi prosím vás napiste kam se můžu případně obrátit. Předem děkuji.  S pozdravem H.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v první řadě chci ocenit a podpořit Vaše rozhodnutí, že s tím, že se vnímáte jako cholerik, chcete něco dělat. Pokud chcete změnit to, jak prožíváte, jak na své okolí reagujete, doporučuji Vám systematickou psychoterapii,v rámci které můžete nahlédnout souvislosti, porozumět lépe tomu, co a jak a proč děláte a učinit konkrétní kroky ke změně. Nemůžeme Vám tuto systematickou terapii nabidnout, doporučuji Vám obrátit se na psychologa ve Vašem regionu. Lze využít psychologa, který má smlouvu s Vaší pojišťovnou, péče je pak hrazena ze zdravotního pojištění (nevýhodou může být delší čekací doba), anebo psychologa pracujícího na přímou platbu, či nějakou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy (bývají v krajských či větších městech a péči si většinou nehradíte), či jiná centra poskytující psychologickou péči (využít můžete interaktivnímapu na našich stránkách). Mrzí mne, že je tolik ovlivněn Váš vztah i děti, a držím moc palce, ať najdete pro sebe dobrou cestu.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer konzultant odpovídám na dotazy v poradně na základě své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a jejich zvládáním. Já sama sice nejsem čistý cholerik, ale jistou cholerickou část v sobě také nosím. Obecně však vím, jak je náročné nezvládat své emoce a dávat jim nepatřičný průchod. A také mám zkušenost s tím, jak takové nezvládnuté emoce mohou ničit naše vztahy a jak to člověka pak mrzí, dává si to za vinu, ale příště s tím v podobné situaci třeba znovu nedokáže nic dělat. Změnit své emoční prožívání a následné chování vůči okolí není nic snadného. Hodně mi v tomto ohledu pomáhá psychoterapie. Během ní mám možnost důkladně rozebrat jednotlivé obtížné situace a promýšlet, jak by šlo příště reagovat lépe. Pokud byste měla zájem terapii vyzkoušet, je nutné najít si některého z psychoterapeutů nebo psychologů, kteří nabízejí své služby v místě vašeho bydliště. Kontakty na ně lze najít na internetu. Držím vám palce a přeji, abyste našla kvalitní odbornou pomoc.


Zpět na seznam