Je to deprese?

Dobrý den, poslední dobou mám tenhle problém, vzdy trvá ale jen 2-3 dny: nemam motivaci cokoliv delat ( povinnosti, ani veci pro radost) ikdyz treba otevru knizku, po chvili me to omrzi, nejsem schopna najit nadseni nebo radost, ale nejsem smutna, jen lhostejna a otupela, cely den polehavam a nemam chut nic delat. Tenhle stav zmizi sam od sebe, sama s tim nemuzu nic delat. Chci se zeptat, jestli to muze byt deprese, ale to by asi trvalo dele, nebo neco jineho.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, termín deprese bývá používán jako diagnostická jednotka (tedy název onemocnění) tak i pro označení příznaků, které mohou být součástí řady různých potíží. Pro depresvní onemocnění obvykle bývají typičtější znaky jako úbytek energie, lhostejnost a neschopnost se radovat, nežli smutná nálada. Při diagnostice je potřeba zhodnotit nejen délku trvání ale i míru (velikost) příznaků a další okolnosti. To nelze učinit touto formou. Při depresivních příznacích se vhodný postup léčby odvíjí od jejich příčiny a míry. Pří mírnějších projevech a vázanosti na reálnou životní situaci bývá velmi často nejvhodnějším postupem zahájení psychoterapie (možná je toto váš případ). Při vysoké míře depresivních příznaků bývá též na místě zvážit psychiatrickou medikaci. Považujete-li za vhodné svou situaci odborně řešit, navštivte psychologa či psychoterapeuta, případně též psychiatra. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, já osobně mám zkušenost s depresí a popsala bych ji jako dlouhotrvající naprostý úbytek energie, velikou únavu, dlouhodobou skleslost a neschopnost se z čehokoli radovat, a celý tento stav mi způsoboval dost silné pocity beznaděje, až velmi intenzivního, vše zaplavujícího extrémního smutku. Z vašeho popisu si nedokážu představit, jak moc jsou pro vás tyto stavy nepříjemné, ani jak často se opakují. Píšete, že stav zmizí sám od sebe – pak zvažte, zda to prostě není jen reakce na nějaké přetížení nebo potřeba odpočinku, relaxu a chvíle bez nějaké aktivity. V době, kdy jsem měla depresi, jsem takovéto stavy měla v podstatě trvale, týdny a měsíce. Nyní, kdy je mi už zase dobře, mě podobné stavy přepadnou na pár dní a většinou si uvědomuji, že je to např. špatným počasím nebo tím, že mě něco delší dobu trápí, ale nejsou už tak dlouhé a hlavně ani tak nesnesitelné. Takže je považuji za běžné nálady, které může mít každý. Na vašem místě bych asi za důležité považovala to, jak moc vás to trápí a podle toho jednala dál.


Zpět na seznam