Jsem alergická na staršího syna 7let

Dobrý den, nevím si rady se svým 7letým synem.Neustále mi odmlouvá,neposlechne.Když např.chci aby napsal něco do školy,četl vždy mě uzemní,že to dělat nebude.Je i sprostý a ošklivý na mladšího bratra.Z tohoto důvodu jsem neustále pod tlakem ,nervózní, bez nálady.Bohužel to řeším,tak ,že křičím a někdy mu dám i na zadek.Je to nekonečný kolotoč....Děkuji za radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úvodem upozorňuji že se orientuji na práci s dospělými a moje profesní zkušenosti s dětmi jsou značně omezené. Z vašeho popisu neni zřejmé, jak dlouho potíže trvají, jaký mají vývoj, jak vypadá vaše rodinná situace, co významného se událo atd. Stejně tak nepíšete o tom, jak se mu ve škole líbí a daří, co ho baví kromě toho. Bez těchto informací je možné o příčinách, a tím i nejlepším postupu řešení, jen spekulovat. Např.: může takto projevovat to že se mu ve škole nelíbí nebo se tam necítí dobře, vyjadřovat nespokojenost s celkovou situací v rodině, projevovat potřebu dělat si věci po svém kterou v jiných oblastech nemá dostatečně, nebo to může být jen několikatýdenní "těžké období" atd. (ADHD zmiňované peerporadkyní nelze vyloučit, nicméně mezi jeho základní projevy patří dlouhodobě zvýšená iritabilita a poruchy pozornosti, nejen vzdorovité chování.) V podobné situaci bych se snažil zjistit, co ho k chování vede, čeho chce dosáhnout, vysvětlit co a proč chci já a snažil se dohodnout na řešení přijatelném pro oba (a na jeho oboustranném naplnění trval). Snažil bych se co nejvíce využívat pozitivní motivace (číst dohromady co ho baví, po práci do školy si společně zahrát hru kterou vybere.. ) a co nejméně bych používal příkazů a donucování. Za vhodné bych považoval do řešení problému zapojit i partnera či otce dítěte. Snažil bych se hledat inspiraci v tom, jak podobné potíže řeší ostatní rodiče v mém okolí. Pokud potíže či vaše nejistota budou přetrvávat je vhodné problematiku konzultovat v pedagogicko-psychologické poradně či s dětským psychologem.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Chápu, jak Vás Vaše situace vyčerpává, s obdobími, kdy dítě extrémně zlobí, se setkala téměř každá matka. Může jít pouze o obtížné období ve vývoji Vašeho syna, které může postupně samo skončit. Stálo by za to se zamyslet se nad tím, jestli k synovi nezměnit nějakým způsobem své chování, motivovat jej pozitivněji, ale o to jste se už zřejmě pokusila. Příznaky, které u svého syna popisujete, by mohly napovídat o poruše pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), která se objevuje v dětství a vyznačuje se abnormální aktivitou, zvýšenou dráždivostí a nepozorností dítěte. Doporučila bych Vám se synem navštívit dětského psychologa, aby se vyloučilo, či potvrdilo, zda se o tuto poruchu jedná. Existují efektivní léčebné postupy například psychoterapie, individuální přístup, komunikace s rodinou i školou apod., které by měly Vašim potížím ulehčit. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam