Jsem nervák

Zdravím, mám jistý problém se zvládáním svých nervů. Okamžitě se rozčílím kvůli kdejaké prkotině, mluvím velice vulgárně a nejvíc to odnáší žena, kterou miluji.a jelikož pracuji s lidmi tak to není zrovna pravé ořechové to jak se chovám. nechci být stejný hulvát jako můj otec. děkuji za jakoukoli radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to že se v některých okamžicích nedokážete ovládat může mít celou řadu důvodů. Pro jejich rozpoznání by bylo vhodné vědět naříklad - v jakých to bývá situacích? Je to celoživotní problém? Pokud krátkodobější - jaké věci se v období změny ve vašem životě děly a dějí? Pro hledání způsobů řešení a změny by zase bylo vhodné vědět co jste již zkoušel a jak to fungovalo. Vzhledem k tomu že tyto věci neznám, mohu vám doporučit ať svou otázku buď doplníte a nebo navštívte psychoterapeuta či psychologa. Přece jen osobní setkání otevírá více možností k poznání problému, ale i k hledání způsobů řešení. Je také možné, že pokud si na tyto otázky odpovíte, začne vám být problém jasnější a možná objevíte i kroky, které mohou přispět řešení. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, pokud vaše chování není jen přechodnou výjimečnou záležitostí např. v období velké přepracovanosti nebo jiného stresu, je pravděpodobné, že jste zcela přirozeně převzal chování vašeho otce. Jako dítě jste k tomu měl (pokud jste s ním vyrůstal) ideální příležitost – děti pozorují a automaticky přebírají. Chcete-li to změnit, prvním krokem je začít si to uvědomovat. Všímat si svého chování alespoň zpětně tak dlouho, až se vám začne dařit stopnout své výbuchy včas, již při jejich nástupu. Motivací by vám mohlo být to, že jinak ohrožujete svůj vztah i práci. Ze své zkušenosti si také vybavuji, že k výbuchům u mě docházelo tehdy, pokud jsem nějaký problém nechala zajít příliš daleko, pokud jsem něco, co mi nevyhovovalo, trpěla z ohledů na druhé nebo z nesmělosti příliš dlouho – a pak jednoho dne přetekla poslední kapka a já jsem vybuchla, místo abych dřív a slušně říkala „Tohle mi nedělejte, to se mi nelíbí“. Jen vy sám můžete tušit, co na vás víc sedí. Změnit se to určitě dá, ale nečekejte – zvlášť, pokud u vás jde o dlouhodobý způsob chování – že to půjde hned a snadno. Bude to práce, ale výsledek by měl stát za to. Pokud by se vám nedařilo poradit si s tím sám, mohl byste využít pomoci odborníka-psychoterapeuta, který vám s tím pomůže. Hodně štěstí.


Zpět na seznam