kamarádi

Dobrý den, ráda bych radu ohledně chovaní mé dcerky (eliška)a jejího kamaráda(honza).Má tři a půl roku a její kamarád je o tři měsíce mladší.Znají se od narození a jsou v kontaktu minimálně jednou týdně.Od září mězi nima začala rivalita.Jakmile jde na průlezku honzík..chce i eliška..on jí tam nechce pustit a začíná boj..žduchání..brečení..řev..kldině i dvacet minut..Pokud to není průlezka..tak je to jídlo či hračka..přijde mi že dcerka dělá naschvály..on jí také,má to jen s tím jedním chlapečkem..honzíkem..s ostatníma dětma v pohodě nebo se spor vyřeší během chvilky.Nepomáhá vysvětlovaní..nepomáhá nic.Vzhledem k tomu že je to opravdu pořád,tak mi to vadí..jak se chová jak dcerka tak honzík a narušuje to vztah i mezi mou kamarádkou,protože každá si hájíme své dítě.Děkuji za radu.Lenka
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nevěnuji se dětské psychologii, proto mám v této oblasti jen omezené profesní zkušenosti. Na základě psychologického vzdělání a rodičovských zkušeností nepovažuji takové chování v tomto věku za něco mimořádného. Souhlasím s vámi, že takové situace můžeme jako rodiče prožívat nepříjemně. Nemyslím, že pro takové situace existuje univerzální řešení. Na vašem místě bych zřejmě zkoušel vysvětlovat, někdy řešit konflikty odvedením pozornosti (např. společná aktivita při které je nutná kooperace mezi nimi, nebo naopak kdy se každý věnuje jiné aktivitě), jindy bych nechal průběh konfliktu na nich (a hlídal jen základní bezpečnost). Také mi šlo hlavou, že se o postupu můžete dohodnout s kamarádkou - je to vlastně váš společný problém, na který nemáte správné řešení, tedy se můžete dohodnout, co vyzkoušíte nyní a co příště a vyzkoušet nápady obou. Poslední věc, která mě napadá je, že v někdy může být snazší program dětí dočasně oddělit a za pár týdnů může kontakt vypadat zcela odlišně. Přeji hodně trpělivosti.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Lenko, píšete do poradny o duševním zdraví, nikoli do výchovné poradny, proto se necítím příliš kompetentní k radě, o kterou žádáte. Nicméně aspoň podle mé osobní zkušenosti s mou dcerou vím, že děti mají v tomto věku různé nálady a etapy chování, období vzdoru mají mít podle chytrých knih několik (a já jsem občas měla pocit, že dcera má takové období jedno a nepřetržitě). Je škoda, že by dětské rozmíšky měly narušit váš vztah s kamarádkou a k tomuto bodu bych směřovala i moji odpověď: nejde přece o to hájit každá své dítě, to by bylo stejně dětinské, jako jsou naschvály vašich dětí. Pokud o kamarádství stojíte, zkuste tuto „loajalitu“ dát stranou a spíš hledat řešení, jak můžete hladce všichni pobývat spolu. I za tu cenu, že na průlezku nepůjde ani jedno nebo si prostě budou hrát každé zvlášť – do určitého věku nejsou spoluhry zatím ani příliš schopny a možná soutěží o pozornost vás obou (z nějakého důvodu zrovna v této sestavě a s jinými dětmi ne). Držte se.


Zpět na seznam