Každodenní strach

Dobrý den, mám problém mívám deprese nebo je to jen úzkost.. přesně nevím... 4 roky jsem žila s přítelem který mě po 2 letech psychicky a následně i fyzicky týral. Po určité době jsem našla odvahu a odešla od něho. Měli jsme spolu psa kterého jsme adoptovali, adopcni smlouva byla psaná na něho. Od doby cp jsme se rozešli pejska nemohu vidat zkoušela jsem to různě, ale bývalí přítel mi ho nechce půjčovat. Bydlím se svým novým přítelem a změnila jsem i práci mám úžasného chlapa který mi se vším pomáhá a dá se říct že až na to že casti vzpomínám na něho psa na kterého jsem byla dost fixovana se mám skvěle. Přesto každý den když jdu do práce mám neskutečně špatný pocit začnu se potit, tluče ní srdce, mám úplně panickou hrůzu tam jít.. občas sw mk už stalo že jsem těsně před práci začala zvracet a musela jsem se vrátit domů.. v práci se moc zlého neděje pracuju jako operátorka výroby. Často se mě vrací i nějaká špatná myšlenka z minulosti nevím co dělat.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to co popisujete bývá označováno jako stavy úzkosti. Ty mohou mít řadu různých příčin - někdy zcela zjevných, jindy je potřeba po nich pátrat. Pro jejich řešení či zmírnění mohou být tyto poznatky užitečné. (Z vašeho popisu mi jednoznačná souvislost nevyvstává, je ale možné že při podrobnějším rozhovoru by k takovému ozřejmení došlo.) Zároveň je však možné hledat i způsoby, jak úzkost odbourat či zvládnout v dané situaci. Pomocí bývají různé způsoby odvedení pozornosti a přeladění - např. poslech hudby, čtení, drobná radost cestou do práce, jít do práce a povídat si s kolegyní, relaxační dechová cvičení atd. V rámci odborné pomoci u psychologa či psychoterapeuta je možné využít či naučit se řadu dalších technik. Pokud se vám nepodaří pracovat na zlepšení svépomocí, doporučuji odbornou pomoc vyhledat. Vaše potíže nejsou vyjímečné a přijde mi škoda, aby výraznějším způsobem narušovaly váš život. Držím palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz mě vrátil do doby, kdy jsem se rozváděla a musela jsem se odstěhovat. Vzpomínám, jak pro mě bylo těžké nejen odejít z místa , kde jsem působila , ale hlavně opustit pejska a kočky. Dnes je ale všechno jinak. Přítel má pejska, který mě vždycky přivítá. Byť bych byla pryč jen hodinu. Muselo to být pro Vás těžké, ztratit kontakt s někým, kdo Vás vždycky rád vidí. Z Vašeho dotazu jsem vyrozuměla, že sama přesně nevíte, z čeho Vaše každodenní úzkosti pramení, mají-li nějaký základ ve Vašem prožívání. Píšete, že jste odešla od přítele, který Vás týral. Nyní je všechno v pořádku. Máte milujícího přítele a práci. Chtělo to obrovskou odvahu změnit svůj život. Využila bych jí i při řešení svých nevolností. Vyhledala bych odbornou pomoc přímo v ordinaci psychologa popřípadě i psychiatra a vydala se na objevnou cestu sebe. Tak to bych udělala já v současnosti, být na Vašem místě. Z vlastní zkušenosti vím, že čím dřív se začne problém řešit , tím je větší pravděpodobnost na jeho úspěšném odstranění. První krok jste již učinila. Hodně štěstí na Vaší cestě k úzdravě. Katka


Zpět na seznam