léčba esenciálního třesu

Dobrý den,můj dotaz je jak přes kopírák od paní z 21.1.2019.Jsem zdravotní sestra na ARO a je mi 44.let.Chtěla jsem informaci,jestli nepomůže psychoterapie nebo hypnóza.Více se nebudu rozepisovat,protože dotaz od paní opravdu vypadal,jako bych ho psala já.Moc děkuji za jakoukoliv informaci.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k odpovědi z 21.1. nemám příliš co doplnit. Vzhledem k charakteru postupu bych od hypnózy, relaxačních technik a technik zaměřených na práci s tělem a pozorností (jako je jóga, tai-či, některé typy meditací) očekával vliv především na míru třesu a jeho zvládání (například tím, že odkloním pozornost a tím dále nestupňuji napětí, potažmo třes). V dalších oblastech - např. dopadu těchto potíží a obav na sebeobraz, mezilidské vztahy atd. může být užitečnější psychoterapie, kde je možno o tom mluvit, hledat hlubší porozumění a možnosti změn. Neměl by být problém oba typy přístupů kombinovat, uznáte-li za vhodné. (Stranou nechávám spíše terminologický problém, že hypnóza bývá považována za jeden z typů psychoterapie.) Přeji ať se vám daří v práci i osobním životě.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, pokud jsem správně identifikovala dotaz, na který se odvoláváte, máte potíže s třesem rukou, který se zhoršuje při psychické zátěži. A ptáte se na možnost léčby formou psychoterapie. Já sama s výrazným třesem zkušenost nemám, i když při úzkosti se také po těle třesu. Znám však tyto obtíže od svých klientů v práci. Jak už vyznělo ze samotného předchozího dotazu i z odpovědi na něj, problém s třesem lze rozdělit na dvě oblasti. Jedna oblast je samotný fyzický třes, který může být tlumen užíváním léků proti třesu. Druhou oblastí je psychická podmíněnost třesu, což se v dotazu zrcadlí právě v tom, jak tazatelka popisuje výrazné zhoršení příznaků ve chvíli, kdy je ve stresu nebo ji někdo při práci sleduje. Samotná obava z třesu totiž třes dokáže okamžitě vyvolat, což je začarovaný kruh. A právě zde by mohla pomoci psychoterapie. V ní byste se mohla zaměřit například na posílení sebevědomí, snížení obav z autority nebo strachu ze selhání. Změna myšlení by Vám pak postupně mohla pomoci odbourat ono zhoršení třesu z psychických důvodů. Já docházím na terapii již několik let a velmi mi pomáhá. Držím Vám palce a přeji brzkou úlevu od potíží.


Zpět na seznam