Lhaní u syna

Dobrý den nevím si rady se synem,hlavně s jeho lhanīm ohledně školy.Je v 9 třídě je sice moc hodný, ale co se týká školy tak stále lze tvrdí nám že má jiné znamky a pod. Už nevime co s ním dekuji za odpoved
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bohužel nepopisujete více podrobností (jak dlouho lhaní trvá, jestli se týká pouze známek, jaký prospěch má, a podobně..), díky kterým by má odpověď mohla být konkrétnější. Obecně lze říci, že lhaní u dětí není v tomto věku běžné, ale je normální. Určitě si proto lhaní neberte osobně, často je těžké říkat pravdu i pro dospělého člověka. Většinou dítě školního věku lže proto, že má zkušenost, že se to vyplatí, nebo naopak, že pravda by mu přinesla potíže, s počínající pubertou zase může testovat a zkoušet. Proto je dobré se synem v klidu pohovořit (bez výčitek a vyhrožování) a s upřímným zájmem se ho vyptat a zjistit, co syn lhaním sleduje a čeho se obává, když Vám nechce pravdu sdělit. Pokud se to týká pouze známek, promluvit se synem, jak náročné pro něj studium nyní je, jestli nepotřebuje nějakou pomoc či podporu při učení, jak vychází se spolužáky a učiteli, jak moc stresu při testech a zkoušení zažívá, a podobně. To vše totiž může ovlivňovat to, jak se ve škole cítí a tím i jeho výkonnost. Také se zamyslete na tím, jak vy a zbytek rodiny na jeho výkony (ať dobré či špatné) reagujete, jak to něj může působit (některé děti jsou citlivější než jiné a mohou vnímat zklamání rodičů velmi silně). Dalším krokem je ocenění, pokud Vám syn řekne pravdu, ať je jakákoliv. Lhaní by se mu nemělo vyplácet, zato pravdu je potřeba ocenit. Zásadním předpokladem pro to, aby dítě nelhalo a nepodvádělo, je pevný vztah s rodiči a vzájemná důvěra, pocit bezpečí a milovanosti. Můžete se tedy zaměřit na budování pěkného vztahu se synem a posílení důvěry mezi vámi. Pokud lhaní pokračuje a nedaří se Vám zjistit jeho příčinu, doporučuji určitě navštívit dětského psychologa. Držím palce, ať se situace zlepší.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pamatuji se, že jsem na střední škole už ze zoufalství párkrát sdělila doma jen ty lepší známky za ten den, o těch horších jsem pomlčela, ač nebylo a není mým zvykem lhát, zvláště ne o něčem, co je důležité. Chápu proto lhaní u vašeho syna jako únikovou strategii z nějakého problému, který nedokáže řešit. Bylo by opravdu dobré, abyste spolu se synem dokázali komunikovat, co se vlastně děje, zda má problém se stresem, nedokáže se učit, zda není ve třídě problém s šikanou. Dnešní děti se potýkají ve škole se situacemi, které jsem ještě já nezažila, například se vzájemně nahrávají na mobilní telefony. Nepřipadá mi fér, že jsou elektronické žákovské a třídní knihy, takže si rodiče dokáží zjistit známky. Mimo to, co se děje ve škole, je také důležité, jak se k sobě chováte doma, zda se dokážete respektovat. I když chápu, že dítě v 9. třídě může být vzhledem k věku problémové i jen tak.


Zpět na seznam