Lžu, ale nevím proč

Dobrý den. Jsem náctiletá dívka...a v posledních letech dost lžu své rodině. Problém je, že nemohu přijít na žádný důvod, proč tomu tak je. Občas zalžu a dokonce si to ani sama neuvědomím. Prosím Vás nevíte, co mám dělat? Začínám být z toho zoufalá, protože tím se mi má rodina čím dál více vzdaluje. Mohli by jste mi prosím poradit, co dělat? Děkuji moc za odpověď.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, rozumím tomu, že časté lhaní Vás od rodiny vzdaluje. Také je možné, že pokud už se jedná o Váš obvyklý způsob komunikace, že se z něj težko vystupuje, ikdyž byste si to sama již přála. Bohužel mi neposkytujete dostatek informací, abych Vám mohla konkrétněji odpovědět. Nepopisujete podrobněji, jakých oblastí se lhaní týká, ani co se s Vámi děje, když zkusíte nelhat. Napadá mne totiž jednoduchá rada, prostě přestat lhát v co nejvíce možných případech. Může být, že někdy jsou již příbuzní natolik zvyklí na lež, že je možná jiná informace překvapí. Je také možné, že ikdyž na to budete myslet, že bude nějakou dobu trvat, než si zažijete nový způsob. Je potřeba to nevzdávat a radovat se z každého úspěchu. Je možné, že narazíte na to, že říkat pravdu s sebou přináší nějaké nepříjemné pocity jako třeba strach, stud, před kterými jste se lhaním snažila ochránit. Pak je na místě hledat jiné způsoby, jak s takovými pocity zacházet. Je možné, že byste si dokázala představit se někomu z rodiny svěřit a požádat jej o pomoc ve Vaší nové snaze? Můžete se také obrátit telefonicky na linku bezpečí a v dialogu s odborníkem zkusit své situaci více porozumět. Protože ve chvíli, kdy budete lépe rozumět tomu, kdy a proč lžete, snadněji budete odhalovat, co s tí chcete a můžete dělat. Také se můžete obrátit na výchovného poradce či školního psychologa nebo psychoterapeuta. Držím palce, ať se brzy cítíte lépe.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Lhaní je dojisté míry normální. I úplně zdravý člověk párkrát za den zalže, třeba i jen tím, že neřekne něco úplně, část skutečnosti zatají, nebo si přibarví. Po pravdě ale váš dotaz není příliš konkrétní. Nepíšete nic moc, čeho bych se mohla chytit.


Zpět na seznam