Má sestra trpí depresivnimi stavy

Dobrý den, jen bych potřebovala radu, jak pomoci mé sestře, u které se nepravidelně projevují depresivní stavy. Chtěla bych ji nějak pomoci, nejlépe bez někoho dalšího. Dekuji za jakoukoliv radu
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nabízíte příliš málo informací na to, aby bylo možné dát konkrétní radu. Takto není možné odhadnout o jak hluboké (intenzivní) deprese se jedná ani jaký je jejich kontext či příčina. Od tohoto zhodnocení se pak odvíjí plán léčby. Jeho součástí mohou být např. změny v životním stylu, pomoc či podpora v praktickém řešení náročných životních situací, psychoterapie, užívání léků apod. Pokud se stav vaší sestry nelepší, bylo by vhodné podpořit ji v návštěvě psychologické či psychiatrické ambulance, případně ke konzultaci na některé z linek důvěry. Na to, zda a jakou podporu by si od vás sestra přála, je nejulepší zeptat se přímo jí. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s depresí mám vlastní zkušenost a myslím, že je užitečné uvědomit si nejdřív její příčinu. I když se mi zdálo, že moje deprese žádnou příčinu nemá, nakonec jsem v hovorech s psychoterapeutkou zjistila, že sama o sobě neustále přemýšlím tak nelaskavě, že není divu, že mi pak není dobře. I když deprese nějakou známou příčinu má, je dobré si v rozhovorech ujasnit, jestli se věci změnit dají nebo ne. Podle toho pak člověk buď může zkoušet věci ve svém životě měnit nebo - v tom druhém případě - aspoň změnit nějak svůj postoj k tomu, co změnit nejde, aby nás to tak nedeptalo. Co člověk, to jiné prožívání, postoje a vnímání světa. Proto je dobré v rozhovorech s někým, kdo nesoudí, neradí, ale snaží se naslouchat a případně se ptát, sám sebe lépe poznat. Pokud to zkusíte svépomocí, mohlo by to fungovat, ale snadnější je to s někým cizím, před kým není třeba chovat se diplomaticky, bát se, že mu nějaké informace ublíží, apod. Takže dobrou službu mohou udělat i hovory s telefonickou linkou, pokud se bráníte osobním rozhovorům s terapeutem. Dají se najít i dobré knihy, mně kdysi pomohla kniha Jak se zbavit starostí a začít žít, nebo Asertivitou proti stresu. Hodně štěstí.


Zpět na seznam