Maladaptive daydreaming

Dobrý den. Je mi 16 let. V posledních měsících jsem se cítila dost osaměle. Ze začátku jsem jen přemýšlela o tom, jaké by mohlo být mít kamarády a celkově se cítit mnohem sebevědoměji, příjemněji nebo prostě jen spokojená sama se sebou. To se mi ale stávalo hodně málo často. Postupem času jsem se ale naučila představovat takovýto svět na jakémkoli místě, ve společnosti jakýchkoli lidí- jednoduše za všech okolností. Ještě před půl rokem jsem se v pohodě zvládala soustředit na učení a trěba čtení. Teď jsem v jednom kuse někde pryč. Hned jak otevřu knihu, možná přečtu dva řádky, jsem nekdě Cítím se mnohem spokojeněji, problém nastane vždy když mi dojde, že jsem ve skutečnosti sama, bez jakéhokoli sebevědomí či speciálních dovedností. Také jsem si všimla, že už nemám problém se počas mého snění začít smát, usmívat, dělat různé pohyby a občas i něco říct. Děsí mě to. Na internetu jsem se dostala k maladaptive daydreamingu. Chtěla jsem se zeptat jestli by to mohlo být ono a zda by se můj problém dal řešit (nebo alespoň potlačit). Občas je mi to už dost nepříjemné ale nevím jak s tím přestat. Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, "maladaptive daydreaming" není diagnostickou kategorií, ani obecně přijímaným odborným konceptem, proto se nemohu vyjádřit k tomu, "zda je to ono". To co popisujete, mi přijde jako unikání do fantazijního světa, jehož příčinou je z významné části to, že v reálném životě nejste příliš spokojená. Únik (či unikání) k náhradní aktivitě je jedním z běžných obranných mechanismů člověka. Jádrem řešení by proto, dle mého názoru, měly být změny v reálném životě, tak abyste se cítila lépe a tím se tato potřeba snížila. Pokud se vám přes vlastní snahu nedaří navazovat a udržovat dobré mezilidské vztahy, zajímavým způsobem vyplnit volný čas, cítit se většinu doby snesitelně a alespoň občas dobře, bylo by vhodné vyhledat pomoc. Jestli nejsou dostatečnou podporou lidé ve vašem okolí, můžete se obrátit na Linku bezpečí, nebo vyhledat psychologa. Držím vám palce a moc přeji, aby se vám to podařilo.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, i já se během dne ráda zasním. Nicméně s uvedenou diagnózou, či okruhem obtíží nemám žádnou zkušenost. Ponechávám odpověď na odborníkovi.


Zpět na seznam