Mám strach že se mnou něco je

Dobrý den, v poslední době si začínám všímat různých věcí, které se mi stávají častěji a častěji a proto bych se chtěl zeptat, jaký je problém. Moje soustředění začalo být mnohem víc rozptýlené než dřív a mám problém s vnímáním okolního světa. Podle všeho k tomu také trpím lehkými depresemi. Občas přijde nevnímání zničehonic a ohrozím tím sám sebe, například že nedávám pozor na to co dělám nebo kam jdu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, příznaky které popisujete nejsou specificky spojené s konkrétním duševním onemocněním. Mohou se vyskytovat jako jeden z projevů u řady z nich, mohou ale být způsobeny i řadou dalších faktorů – únavou, vysokou mírou stresu atd. Odbornou pomoc (psychologa či psychiatra) bych doporučoval vyhledat, pokud „ohrožení“ jsou závažná, pokud potíže trvají delší dobu a mají tendenci se zhoršovat, nebo vám znemožňují vykonávat běžné činnosti – pracovat (či studovat), jíst, spát apod. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete, jak se Vám zhoršuje Vaše vnímání a to až do té míry, že ohrožujete sám sebe. Pozorujete u sebe lehké deprese. Když se zamyslíte nad obdobím, kdy Vaše potíže začaly, najde se něco, co bylo nové? Jiné? Nějaká změna nebo důležitá událost? Já osobně mám s depresemi spojeny výpadky slovní zásoby a nedokážu se soustředit (ani na čtení, ani na sledování filmů). V tomto období si připadám velmi zpomalená a omezená. Přidávají se i potíže s pamětí. Jakmile se ale zlepší můj duševní stav, tedy úzkosti a deprese, nabývám opět původní výřečnosti a věnuji se činnostem, které vyžadují soustředění. Co Vaši mysl odvádí pryč? Zkuste si zajistit co nejvíce duševní pohody a odpočinku. Pokud se situace nezlepší, můžete se obrátit na odborníka, psychologa. Zde jsou užitečné odkazy: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/ Přeji vše dobré!


Zpět na seznam