meditace-2

Díky, to že jsem slyšela ten hlas to bylo jenom jednou, nic podobného se mi (kromě ve spánku) ještě nestalo. Ona říká že s tím začala právě proto, že teď a tady (ve fyzické existenci) si nemohla užít žádné zažitky, všechno sme jí zakazovali (kluky, alkohol, drogy apod) tak jí prý nic jiného nezbývalo. Ale teď je zato vděčná, protože prý nic z toho se nevyrovná tomu co zažívá teď (jak to ví nevím). Koukala jsem na nějaké ty knížky, zatím jen tak zběžně, a asi mi nezbyde nic jiného než tomu začít věřit. Jak mně dcera uviděla že to hledám na webu, tak mi poradila ať si přečtu knížky co se jmenujou apokryfní evangelia, že to bylo napsané už před 2000 letama a je tam všechno. Ale prý to nepochopím mi říkala. Víte o tom něco? Ale kdo by jí měl dělat nějakého toho průvodce? Když s tím začala tak sme ji přihlásili do náboženství, ona že jo a chvíli tam chodila, a pak mi řekla že to nemá smysl, že to je jako když "slepý vede slepého", poté co zjistila že farář nevěří na reinkarnaci. Když se prý ptala faráře jaké je to v nebi, nebo jestli zná svého strážného anděla nebo jestli měl už nirvánu tak hned poznala že nic neví. Farář to má jenom nastudované z knížek ale nic neumí. Ale chtěla bych se zeptat na jinou věc. Když jsem na ni naléhala ať mi předvede něco nadpřirozeného, tak napřed že ne, že nato nejsem připravená, a pak mi řekla že teda jo že za mnou přijde do snu až budu spát a že mě seznámí s andělem. Ale že to pro mě bude šok. Mám to zkusit?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, převaha vašich otázek je svým obsahem filosofická či teologická, proto nespadá do naší poradny. Při potřebě tyto otázky s někým řešit, bývá vhodné obrátit se na zdroj kompetentní v této oblasti. Rozhodnutí o jakou duchovní autoritu půjde, či zda to bude např. Společnost pro studium sekt a nových náboženství, je zcela v kompetenci dotyčného. Z psychologického hlediska mě zaujala pasáž (která však není předmětem vašich dotazů), kde popisujete, že dcera uniká mimo realitu, protože vše co jí v reálném životě bavilo, jste jí zakázali. Osobně bych to vnímal jako signál k zamyšlení se nad výchovnými postupy a zvážil bych návštěvu instituce, kde bych mohl výchovné strategie konzultovat.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, přečetla jsem si první část Vaší otázky i odpovědi kolegů. Zcela chápu Vaše obavy o dceru. Zdá se, že své stavy změněného vědomí zvládá bez potíží a vnímá je vlastně nějakým svým přirozeným způsobem. Nicméně, především vzhledem k jejímu věku, by bylo opravdu vhodné, aby našla důvěryhodného spirituálního učitele, průvodce. To však není jednoduché, vedle kvalitních duchovních mistrů existují i takoví, u kterých hrozí nebezpečí šarlatánství, sekt, podvodů apod. Z Vašich dalších otázek ohledně apokryfních evangelií, či zda máte nechat dceru vstoupit do svého snu, mi vyplývá, že se v celé situaci obtížně orientujete, snažíte se dceři porozumět, váháte nad tím, zda jí věřit či ne. To je pochopitelné. Myslím, že pro Vás bude nejlepší poradit se s psychologem či psychoterapeutem o dalším postupu vhodným pro Vás i pro dceru. Držím Vám palce a přeji Vám oběma hodně štěstí.


Zpět na seznam