Meditace, co všechno je v ní možné?

Dobrý den, chtěla bych poradit, máte nějaké informace o meditaci a podobných věcech? Co všechno je možné a co není? Stala se mi zvláštní věc. Moje 13letá dcera začala před rokem meditovat, našla si návody někde na internetu, a od té doby ji to nepustilo. Začla se i chovat jinak, líp, začla mít lepší známky ve škole a přestala se tahat s klukama, za což jsem byla ráda. Kromě toho občas věděla věci které by vědět neměla. Ale teď se mi stala zvláštní věc kterou nemůžu pochopit. Přišla jsem domů dřív, a ona ležela v posteli jako vždycky při meditaci, byla mimo a měla právě orgazmus. Ale takový sem ještě neviděla, trval jí totiž snad minutu. Přitom evidentně nemasturbovala. Stála sem chvíli v šoku a vtom se mi v hlavě ozval hlas, jako když si něco říkáte v duchu ale přišlo to samo:"Já jsem Daniel,buď klidná všechno je v pořádku." Přitom mnou projel krásný pocit který mě úplně uklidnil. Dcera se za chvíli probrala a já se jí ptám: Co se ti stalo? Ona že nic, ještě si ze mě dělala srandu že už sem dost velká abych to pochopila. Pak mi řekla že byla s Danielem.(To jméno jsem před ní neřekla.) Zeptala jsem se jí kdo to je, a ona že to je anděl, ale v minulých životech že to byl její manžel. Prý to s ním dělá už půl roku a jiného kluka už nechce (což se nedivím, kdybych s někým zažila takové uspokojení jako ona tak bych taky jiného nechtěla). Takové ty pohádky jako že mluvila se zemřelým dědečkem a že byla v nebi sem jí nevěřila, ale teď vážně nevím. Co si o tom myslíte?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, abych pravdu řekl, opravdu nevím co si o tom myslet. Meditací bývají označovány techniky, které vedou ke zklidnění mysli či získání vhledu, v širší definici bývá termín používán i pro rozumové přemítání či modlitbu. To co popisujete u dcery bych proto za meditaci nepovažoval. Kontakt s nepřítomnými či s mytickými bytostmi může být (kromě duševních onemocnění v pravém slova smyslu) prožíván v jiných stavech změněného vědomí. Vysvětlení toho, jak je to možné, závisí na úhlu pohledu a životní filosofii dotyčného. Z praktického hlediska považuji za podstatné, že u cíleně navozované změny vědomí, včetně meditace, je pro bezpečnost vhodné mít důvěryhodného a zkušeného učitele/ průvodce. U dětí a dospívajících bych toto označil za nezbytnost, protože dopad na dosud se utvářející psychiku a obraz světa může být zásadní. Pokud vám to dělá starosti, můžete to konzultovat s dětským psychologem či psychiatrem. Za oddělený problém považuji to, že jste hlas slyšela vy. Pokud to ve vás vzbuzuje výraznější obavy, děje se to opakovaně nebo mají hlasy vliv na vaše chování, bylo by vhodné abyste navštívila psychiatra.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, já osobně existenci věcí mezi nebem a zemí věřím, stejně jako tomu, že lidské vědomí fyzickou smrtí nezaniká. Četla mnoho knih o zážitcích lidí, kteří prožili klinickou smrt a vrátili se. Dobře to popisuje dr. Kubler-Rossová, R. Moody a snad ještě cennější je svědectví amerického neurochirurga Ebena Alexandra "Jaký je život po životě", protože on jako lékař a vědec před svým zážitkem podobné možnosti zcela odmítal připustit. Nedivím se však, že vás tyto zážitky zaskočily a jste z nich nesvá. Zatím mají meditace na vaši dceru pozitivní vliv, píšete, že se v mnoha ohledech zlepšila. Jako určité riziko bych viděla to, že dokud jsme v naší fyzické existenci, měli bychom přece jen být schopni žít uspokojivý život v této realitě, ocitli jsme se v ní záměrně a máme tady nějaké poslání, účel. Zkuste si díky dobré literatuře na tato témata sama udělat názor, věci pozorovat a posuzovat a pokud se ve vašich životech díky nim nebude dít nic znepokojivého nebo poškozujícího, nebránit se širšímu poznání, než jaké nám umožňují naše limitované fyzické smysly. V poslední době se konečně i hodně seriózních vědců odpoutává od materialistického náhledu na svět a nejnovější poznatky v oblasti kvantové fyziky naznačují, že jsme toho o vesmíru a sami sobě věděli jen velmi málo. Zkuste najít film "Co my jen víme!", je hodně inspirativní. Přeji vám hodně radosti z nových informací.


Zpět na seznam