moj zivot

Dobry Den, chcel by som sa opytat, ako by som to mohol riesit. Neviem co je to so mnou, ale idem nejakou zvlastnou cestou v zivote. Nerozumiem podstate zivota, citim sa v nom strateny, nemam skoro ziadne normalne zaujmy, ktorym by som sa venoval. Z prace domov a tam sam sa nudim, premyslam, surfujem po nete, ked to na mna pride chodim po 18+ strankach. Ak idem von, taha ma to do barov, kde neviem skoncit pri 1 pive, na dalsi den mam uzkosti, nespavost. S priatelkou sme sa kvoli tomu rozisli, a akoby som sa nevedel viazat (deti, rodina). Chcel som zit neviazanym zivotnym stylom, byt vecne mlady. Od puberty doteraz som zil tymto zivotnym stylom, hraval som v kapele, bavil sa v baroch, striedal dievcata. Ale cim dalej zistujem, ze to co robim, isto nieje spravne, ale neviem sa zmenit. Mam obavy, ze sa rutim niekam do priepasti. Je realna sanca, ze sa zmenim ? Alebo je to na boj sam so sebou ? Skusal som, zatial mi to nikdy nevydrzalo. Dakujem ps: uprimne skusal som uz aj Pana Boha, Jezisa Krista a knaza :)
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na poslední 2 otázky odpovídám 2x ano. Psychoterapeutická praxe mi většinou potvrzuje, že šance na změnu je (téměř) vždy. Zároveň to (téměř) vždy stojí úsilí a čas, který je potřeba vrhnout směrem, který klient považuje za smysluplný a kde má zároveň šanci na úspěch. Směr a způsoby je třeba hledat. (Slona létat nenaučíte, ale řadu jiných věcí se naučit může.) Navíc otázky po smyslu a způsobu života - včetně pochyb - považuji u lidí za běžné. Z toho co popisujete mám dojem, že jste dozrál k životní změně, ale nemáte jasno, jak má vypadat a jak ji provést. Domnívám se, že na to "jaký je smysl života a jak žít" neexistuje univerzální návod a že je to záležitostí osobního hledání a zkoušení. Inspirací (ale těžko návodem) mohou být například přátelé či příbuzní, kteří v této otázce došli dál a jsou ochotni se o své hledání, pochyby a slepé uličky otevřeně podělit. Těmito tématy se zabývá i řada knih - jak z oblasti beletrie a biografií, tak filosofie, psychologie, náboženství.. Pomoci rozhodně může i psychoterapie ať již ve skupinové či individuální formě. Říkám si, zda by pro začátek nepomohlo najít jednu stálou aktivitu, kterou považujete za smysluplnou a naplňující a pravidelně se jí několik hodin týdně věnovat. Přeji vám hodně štěstí v hledání životní cesty.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji, že jste se s dotazem obrátil také na peer poradce. Ze všeho nejdříve chci říct, že mi váš příběh připomněl můj vlastní život. Čímž chci říct, že v takových situacích nejste úplně sám. Řekl bych, že hledáte smysl života. Každý z nás jej nachází jinde a jindy. Také se v čase mění. Nevím, kolik vám je let. Doporučil bych vám hledat aktivně, ale s myšlenkou na vlastní bezpečí. Asi už víte, že v alkoholu se smysl života nenachází. Já nejsem v žádném náboženství, což neznamená, že jsem bez víry. Hledání smyslu mohou provázet různé psychické potíže. Pokud přetrvává deprese a nemůžete se zbavit přehodnocování vlastního života a třeba se zasmát, úzkosti nebo nespavost se vracejí, i když nepijete, pak se obraťte na psychologa nebo psychiatra ve svém okolí. Jinak vám přeju, ať krizi účinně a snad i rychle překonáte.


Zpět na seznam