Může mluvení o strachu přivolat neštěstí?

Dobrý den, léčím se s úzkostmi a panikou, beru AD sertralin a stavy se daří zvládat. Mívám zejména strachy ohledně nemocí a nehod (hypochondrie), noční panické záchvaty. S léčbou je to výrazně lepší, panické záchvaty nemám, ale nepříjemné myšlenky občas jsou. Vždycky mi pomáhalo své obavy ventilovat (jen velmi blízkým lidem, případně psycholog/psychiatr), pak byl strach menší, až jednou mi bylo řečeno, "nemluv o tom, přivoláš to". A samozřejmě okamžitě strach jako blázen, probírám si seznam nemocí, kterých jsem se obávala a "přivolávala" si je atd. A momentálně se té myšlenky, že si svým strachem, resp. tím, že o něm mluvím, přivolám to, čeho se bojím, nemůžu zbavit. Na kontrolu ke svému lékaři jdu až za měsíc, tak mě napadlo využít poradnu. Nemáte třeba zkušenost, zda lidé s hypochondrií jsou skutečně nemocnější, nebo naopak atd.? Zkrátka z praxe, zda úzkostní a fobičtí pacienti by si něco opravdu "přivolávali"? Na jednu stranu si říkám, že je to nesmysl, na druhou... Moc děkuji za pomoc.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kromě rčení "nemluv o tom, ať to nepřivoláš", se říká i "raději o tom ještě nebudu mluvit, abych to nezakřikl", čímž se skóre vyrovnává. Obojí to, společně s řadou dalších zvyklostí (třeba klepáním na dřevo) patří do kategorie pověr a proto bych vás rád podpořil ve vašem vlastním závěru, že to faktický vliv mít nemůže. Nicméně rozumím tomu, že při vašem úzkostném nastavení toto prohlášení úzkost vyvolalo. Navíc, přestože původně možná bylo jen spontánním pokusem odklonit vás od mluvení a přemýšlení o nemocech, vytvořilo past v tom, že vám komplikuje používání ventilu (mluvit o obavách), které vám dosud pomáhalo. Z toho, že zmiňujete kontrolu až za měsíc usuzuji, že nedocházíte nikam do psychoterapie. Možná by bylo vhodné to zkusit, pravděpodobně by vám mohla být podporou i dalšími způsoby, než jen svěřením se s obavami. O existenci výzkumu na téma "nemocnost lidí s hypochondrií" jsem nikdy neslyšel, nicméně souvislost nad kterou uvažujete považuji za značně nepravděpodobnou. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a v obdobích depresí jsem občas pociťovala zvýšené obavy o své zdraví, navštěvovala jsem lékaře častěji než obvykle a vždy se mi velmi ulevilo, když byl výsledek negativní. Těžko si ale dokáži představit, jaké obavy a strachy můžete zažívat při hypochondrii. Moc Vám přeji, že se Vám daří, jak píšete, své stavy celkem dobře zvládat, mít podporu nejbližšího okolí a důvěru v psychologa/psychiatra. To, že by mluvení o strachu mohlo přivolat neštěstí, mi připadá jen jako „zaříkávadlo“, které nemá s realitou nic společného. Ale chápu Vaši tíživou situaci, nutkavé strachy a obavy, které na základě toho vznikly. Neznám lidi s hypochondrií, kteří by byli nemocnější, ani se mi nezdá, že by si úzkostní a fobičtí pacienti něco opravdu „přivolávali“. Nejsem ale dostatečně kompetentní k tomu, abych Vám odpověděla na všechny aspekty Vaší otázky. Takovou odpověď Vám, věřím, poskytne náš odborný poradce. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam