Náchod

Dobrý den, dějí se mi určité věci, s kterými už se těžko vyrovnávám. Většinou se chovám naprosto normálně, jako obyčejný kluk. Trávím čas s přáteli, rodinou, sportuji a snažím se dosáhnout nějakého stupně vzdělání. Rád vtipkuji a bavím se. Naneštěstí je tu i druhá část mého "Já" a to ta, že mívám "stavy" (mohu-li to tak nazvat) při kterých ztrácím chuť absolutně na všechno. Nemůžu spát, nadávám si, obviňuji se, brečím, mlátím pěstmi o zeď, tajně se vykrádám v noci z domu, protože mám pocit, že musím utéct. Nevím od čeho, ale hlavně pryč. Během těchto stavů mám opravdu morbidní myšlenky a občas i kreslím (čmárám) obrázky s tématem smrti, atd. Tyto stavy přicházejí náhodně s nástupem během jedné hodiny, trvají různou dobu (jednu noc, ale párkrát už i týden). Jsou také různé intenzity. Někdy mi je prostě do breku, čmárám si a vyčítám si chyby. Jindy se vykradu z domu, mlátím do stromu či zdi dokud nemám zakrvácené klouby, skládám chodidlo za chodidlem a počítám to. Zkrátka jsem úplně "mimo". Aby jste to nepochopili špatně. Já nemám žádné problémy doma ani ve škole. Moje mamka je úžasný člověk a otcem nežijeme. Nechci to v žádném případě říkat doma. Ne že bych se bál nepochopení. Pouze nechci přidělávat starosti. Abych vyhledal pomoc mi poradila má dobrá kamarádka, která si těchto stavů všimla. Doma to naštěstí skrývám úspěšněji. Píši tedy Vám a doufám, že mi snad dokážete nějak poradit či dokonce překonat tyto chvíle.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k tomu aby bylo možno přesněji určit, co stojí za vznikem vašich stavů, by bylo potřeba znát řadu dalších informací včetně například toho, kdy se potíže začaly objevovat, co se v té době ve vašem životě dělo, v jakém prostředí jste vyrůstal atd. Možná bude potřebné i sledovat, jak se proměňují v čase a jak reagují na různé pokusy o jejich zvládnutí. V tom je osobní návštěva odborné ambulance nenahraditelná. Domnívám se, že psychoterapie by vám mohla pomoci jak v objevování zatím nejasných příčin a souvislostí, tak v hledání způsobů jak stavy zvládnout. Možná se časem ukáže jako užitečné využít i psychiatrickou medikaci. Pro tuto chvíli bych doporučil začít konzultací u klinického psychologa, případně začít chodit do psychoterapie. Držím vám palce
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz a za důvěru, se kterou jste se na naši poradnu obrátil. Chvíle smutku, nepohody a chuť od všeho utéct mívá tu a tam nejspíš každý z nás. Záleží však na tom, nakolik jsou tyto pocity silné a závažné, nakolik nám berou radost ze života a narušují naše běžné fungování. Jak své stavy popisujete, zřejmě sám cítíte, že obtíže překročily jistou běžnou mez a je třeba s pomocí odborníků hledat cestu ven z labyrintu výčitek, pocitů zmaru a nepochopení. Mám radost z toho, že zmiňujete své silné stránky (např. důvěru k matce, přátelskost, smysl pro humor) a životní opory (ať už je to rodina, kamarádi či sport). Že máte protiváhu k nepříjemným chvílím a máte odkud brát sílu a naději, že se se svými pocity dokáže vypořádat. Přeji vám hodně štěstí a brzké nalezení odpovídající odborné pomoci.


Zpět na seznam