Nácvik sociálních dovedností

Dobrý den, je mi 34 a trpím těžkou Vyhýbavou poruchou osobnosti v (kvůli těžké šikaně a jednou i veřejnému svlečení a lynčování v dětství). Nejsem schopna formovat ŹÁDNÉ vztahy (milostné ani kamarádské), mluvit s lidmi nebo jim důvěřovat. Mám z toho depresi (klinickou). Kdybych k tomu měla "koule", tak se asi zabiju. Ale raději bych se chtěla vyléčit. Někde jsem nalezla, že existují tréninky sociálních dovedností. Jsou i pro dospělé? Běžně se pořádají pro autistické děti, tak mě napadlo, jestli se do nich může přihlásit i dospělý. Kde se dají sehnat? Jsem z Pardubického kraje. Další dotaz: jsou tyto služby tak nedostupné jako služby psychiatrů? Hledala jsem nějakého dva měsíce ve TŘECH (!) okresech, ale všude mi řekli, že mají plno. Volala jsem asi do 20 ordinací. Už jsem z toho zoufalá. Tohle beru jako moji možná poslední šanci.
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že v důsledku Vašich traumatických zážitků v dětství máte hluboce narušenou důvěru k lidem a není divu, že Vám navazování vztahů dělá potíže. Je skvělé, že se chcete vyléčit, a jsem si jistá, že při takové motivaci skutečně můžete svoji situaci podstatně zlepšit. Máte pravdu, že řada psychiatrickým ordinací má plnou kapacitu, pro Vás však bude hlavní najít si psychoterapii. Individuální i skupinová forma může být pro Vás velmi užitečná. Rychleji seženete skupinovou terapii, kde se zároveň můžete i naučit něco o navazování vztahů. Intenzivní skupinovou psychoterapii nabízejí denní stacionáře. Nácviky komunikace nabízejí i různé organizace pro lidi s dušeními obtížemi, v Pardubickém kraji např. Péče u duševní zdraví. Vytrváte-li v hledání, jistě si vhodný program najdete! Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, zkusila bych se možná obrátit spíše na psychologa než psychiatra a když už tedy psychiatr, tak bych nějaký trénink sociálních dovedností hledala možná spíše v léčebnách než v ambulancích. Mnohé z nich se v posledních letech přejmenovaly na psychiatrické nemocnice. Nevím, zda je k přijetí nutné doporučení ambulantního psychiatra, nebo ne. Další možností jsou nějaká soukromá zařízení. A v neposlední řadě sociální služby, které fungují zpravidla jak formou ambulantní, to znamená, že se do místa služby dostavíte vy, tak terénní, což znamená, že někdo přijde za vámi někam domů, nebo třeba do kavárny. V sociálních službách se dá ambulantně poměrně intenzivně trénovat kontakt s jinými lidmi, z nichž někteří mohou mít obdobné obtíže. Možná by vám při hledání pomohly i naše užitečné odkazy na webových stránkách stopstigmy na liště nahoře vpravo.


Zpět na seznam