Nadměrné noční snění a lucidní sny

Dobrý den, obracím se na vás touto cestou i když můj dotaz možná nebude úplně relevantní. Ani bych nechtěla popisovat, že mám problém. Nicméně mé trápení spočívá v tom, že poměrně hodně při spaní sním. Nevím úplně jak to definovat. Lucidní sny mívám skoro každou noc nebo alespoň ob den. Každé ráno, po probuzení, se musím trochu vzpamatovat, protože potřebuji nějakým způsobem vstřebat to, co jsem prožila v noci, ať už vědomě či nevědomě. Bývám často unavená, jako bych ani nespala. Mé sny jsou tak reálné, že si je někdy v běžném životě pletu s realitou. Tím myslím, že mám pocit, že se něco stalo, ale později zjistím, že se mi to jen zdálo. Obrazy ze snů mám před očima ještě dlouho, některé dokonce od dětství. Velmi intenzivně si dokážu vybavit pocit z daného snu a to ať pozitivní či negativní. Vím, že se nejedná problém běžného rázu a sny o létání a jiných pozitivních zážitcích jsou opravdu krásné. Nicméně sny, kdy jsem v ohrožení já nebo má rodina a já musím přijít na řešení, mě neskutečně vyčerpávají. Mám poměrně náročnou práci a sama sebe bych ohodnotila, že stres snáším opravdu dobře. Nemyslím si tedy, že bych ve snu ventilovala nějaký problém z běžného života. Ale to je samozřejmě těžké posoudit. Dokážete mi poradit, kam se obrátit nebo jakým způsobem dosáhnout toho, že se ráno probudím s čistou hlavou?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, sny a spánek mnohdy odrážejí prožitky bdělé části dne. To. že pracovní (či jiný) stres zvládáme, neznamená že neovlivňuje naše emoce, spánek či snění. Potíže které popisujete, nejsou příliš běžné, proto nevím, zda vůbec existují nějaké specifické postupy. Lze zvažovat a zkoušet, jak váš spánek ovlivnit - např. uspořádáním předspánkových rituálů (relaxační cvičení, hudba, koupel..), svou roli může sehrát i změna doby či způsobu usínání a probouzení. Můžete vyzkoušet bylinné čaje na uklidnění a dobrý spánek. Možná by vám s dalšími opatřeními poradil neurolog s orientací na problematiku spánku. Předpokládám, že podporou by vám mohla být i psychoterapie. A to buď méně specificky - např. prozkoumáním toho co vás stresuje a rozvíjením dalších regulačních a kompenzačních mechanismů; dále pak zpracovávat snové zážitky. Můžete také zvolit některý z přístupů, který se spánkem a sněním více pracuje - např. jungovská analytická psychoterapie. Sugestivní a hypnoterapeutické postupy zas mohou, podobně jako relaxační postupy, ovlivˇnovat fyziologické procesy, tedy i spánek. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Popisujete své obtíže s živými vyčerpávajícími sny, po kterých se necítíte odpočinutá. Nejsem v žádném ohledu odborník na sny, ale sama z vlastní zkušenosti vím, jakou mohou mít sny sílu a jaký vliv mají na moje psychické rozpoložení i v průběhu celého dalšího dne. Emočně silné sny se mi obvykle zdají v době, kdy jsem ve větším stresu, nebo když řeším nějaké životní obtíže. Některé dny mi pak úzkost ze sna vydrží třeba přes celé dopoledne. Pomáhá mi odvést pozornost k jiným věcem, s někým si o tom promluvit, zabrat se do práce a nechat své pocity odplynout. Pokud by mne to trápilo nějak víc, asi bych si o tom zkusila promluvit s nějakým psychologem. V minulosti jsem už také své sny s psychologem konzultovala a pomohl mi lépe pochopit, jaký význam v mém životě mají. Přeji vše dobré a pokud možno klidný spánek.


Zpět na seznam