Nadměrné snění

Kdykoliv mám volnou chvilku, ponořím se do svých vlastních světů a sním. Je to docela problém když potřebuju být přítomná v reálném světě. Jenže ono je to tak lehké, prostě se přenést tam, kde mám život podle sebe. Jsem tam šťastná, doopravdy šťastná, protože jsem dosáhla věcí a prožívám věci, které bych v realitě nikdy nezažila. Dokonce mi některé z nich pomohly růst. Byla jsem přesvědčená, že si nezasloužím lásku, příležitosti, dobrý život, ale díky snění jsem si to přehrála a přehodnotila, došla k závěrům proč se tak cítím a jakoby se přeprogramovala. Problém je bohužel v tom, že sice teď vím že si zasloužím lásku, úspěch a všechno nejlepší, ale díky tomu, že jsem si to uvědomila, jsem si to i povolila vysnít, takže lásku, úspěch a štěstí mám, ve svých imaginárních světech. Sice vím, že nejsou reálné, ale ty pocity štěstí, které mi to přináší reálné jsou. Nevím co s tím dělat. Rodina je nešťastná, že o nic v životě neusiluji, nemám přátele, myslí si, že jsem v depresi, protože každou volnou chvilku si jdu "zdřímnout" (snít dokážu i s otevřenýma očima, ale působí to na okolí divně). Nevím jak se toho zbavit, protože mám zároveň problém s komunikací s lidmi, nevím co říkat, jak se chovat, nerozumím jim na 100% a proto jim ani nedokážu věřit. Snění je taková jistota. A to, že bych se nejdřív musela zbavit snění abych navázala vztahy v realitě mě děsí, protože když se mi to nepovede, zůstanu naprosto sama bez možnosti záchranné sítě v podobě snění.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Naprostou většinu činností, pokud nám mají jít relativně snadno nebo v nich máme být úspěšní, je potřeba se učit a zkoušet. Komunikace s druhými lidmi a vztahy v tomto směru nejsou vyjímkou. Chápu, že vás děsí představa, že byste se měla vzdát snění, když je to nyní hlavní způsob, jak se cítit příjemně. Přemýšlím nad tím, jak by šlo zařídit, abyste žila i v reálném světě a tím pádem měla možnost rozvíjet komunikaci a vztahy (což ve svém důsledku může vést k tomu, že pro vás bude realita přívětivější a snesitelnější) a zároveň si mohla snový svět alespoň z části ponechat. Máte k tomu nějaké nápady? Jsou v realitě nějaká místa, lidé nebo činnosti, kde je vám alespoň trochu dobře? Šlo by tyto ostrůvky rozšiřovat? Také si říkám, že by bylo vhodné, abyste pro své vykročení do světa reálných vztahů měla nějakou podporu a průvodce. Kdo by to pro vás mohl být? Možná někdo z nejbližších, komu se dokážete svěřit? Nebo některá ze snových postav, se kterou si domluvíte jen taková setkání, která vás nebudou blokovat v reálném životě? Nebo někdo z odborníků - psycholog či psychoterapeut? Přeji hodně štěstí!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz je pro mne velmi zajímavý. Vaši schopnost vžít se do světa snů a vnímat je tak silně, až jsou pro Vás reálné, svým způsobem obdivuji. Jistě jste velmi kreativní, máte bohatou fantazii a nesmírně bohatý vnitřní svět, což je svým způsobem dar. Zároveň ale vnímám, že je to pro Vás forma úniku z reálného světa a cítíte i negativní dopady svého snění na Váš život. Život ve snech je nějakým způsobem bezpečnější, člověk je jeho tvůrcem a může jej více ovlivnit, než reálný svět kolem, který je plný nejistot a těžkostí. Já sama znám podobné formy úniku z reality při četbě knih, někdy i při poslechu některé hudby. To, co mi pomáhá být spokojenější a klidnější i v reálném světě, je jednoznačně psychoterapie. Zde mohu mluvit o svých obavách, nejistotách, pocitech prázdnoty a touze po naplnění. Psychoterapeut - pokud najdete někoho, kdo Vám bude vyhovovat - může být Vaším průvodcem při hledání bližších vztahů ke světu kolem Vás. Věřím, že se Vám bohatý svět fantazie a snů podaří lépe provázat s hmatatelným světem. Přeji Vám hodně štěstí a čím dál větší spokojenost se světem, ve kterém žijete. Držím Vám palce.


Zpět na seznam