Náhlé časté stavy úzkosti a strachu

Dobrý den, je mi 22 let, před půl rokem mi začaly strašné záchvaty úzkosti (třes, bušení srdce,bolesti břicha atd.) Vše začalo před půlrokem jednoho rána po banálním zamotání hlavy, v tu chvíli jsem si usmyslela, že se jedná o vážnou nemoc a začala jsem zjišťovat co to může být. Motání hlavy i přemýšlení nad nemocí jsem už překonala, ale stavy úzkosti přetrvávají. Stačí mi jakýkoliv větší stres, abych měla úzkost a nemohla spát. Před 4 roky jsem si prošla dost ošklivým rozvodem rodičů, po kterém také následovali půlroční bolesti břicha, které časem odezněly. Nyní už tři roky žiji v domácnosti ve šťastném vztahu s přítelem. Jiný stresující zážitek než rozvod jsem v životě nezažila, zajímá mě tedy jestli je možné, že se úzkosti projevili po takové době, případně jestli je možné se úzkostí úplně zbavit pomocí psychologa. Aktuálně nedokážu přestat přemýšlet nad tím z čeho to mám, jestli je možné to vyléčit a neustále trpím nechutenstvím a bolestmi žaludku. Děkuji za odpověď a Váš čas.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, velmi pravděpodobně se potýkáte s některou z úzkostných poruch. Při jejich počátku bývá někdy jasná souvislost s nedávnou zátěží, možná i častější však bývá postupné kumulování zátěže. Tedy to, čemu v běžném jazyce říkáme "poslední kapka". Bezprostředním spouštěčem první epizody pak může být například momentální tělesná indispozice či souběh několika, zdánlivě nevýznamných faktorů. Doporučovaná léčba využívá psychoterapii, nácvik relaxačních technik, změn v životním stylu či farmakoterapii. A to buď izolovaně nebo v kombinaci s dalšími. Výrazné zlepšení lze obvykle očekávat v řádu týdnů (při užívání léků) až měsíců (bez použití medikace) . Podle výzkumů efekt psychoterapie oproti farmakoterapii sice nastupuje později, je zato trvalejší. Psychoterapie je více zaměřena na poznání a řešení příčin úzkostných stavů. Farmakoterapie může být velmi užitečná, pokud potíže výrazně komplikují běžné fungování, pokud požadujeme rychlou úlevu, nebo pokud zlepšení dalšími přístupy dostatečné. Považoval bych tedy za vhodné, abyste se především objednala k psychologovi (či jinému psychoterapeutovi), případně je možné poradit se o vhodnosti nasazení léků s psychiatrem. Přeji, ať je vám brzy lépe.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám docela velkou zkušenost s úzkostí a vím, že umí ze života udělat peklo. Dobrá zpráva je, že se jí dá zbavit. Mně nejvíc pomohla pravidelná delší psychoterapie. Díky rozhovorům s terapeutkou, která mi pozorně naslouchala, vždycky měla pochopení a citlivě mě upozorňovala, jak věci v životě mám a prožívám, se mi podařilo se úzkosti zbavit. Uvědomila jsem si, proč jí nadměrně podléhám a co ji nejčastěji spouští. Bylo to především moje vnitřní prožívání, náhled na svět i sebe, přes který jsem posuzovala svět i těžké věci, které mi život přinesl. Tím, že jsem nabyla větší sebedůvěry, dokážu dnes události lépe ustát. Postupně jsem se naučila větší sebeúctě, vyrovnanějšímu pohledu na svět a díky tomu si víc všímám dobrých věcí a neberu si tolik ty špatné. U každého jsou asi příčiny úzkosti jiné, ale určitě stojí za to se jich zbavit. Moc vám držím palce, ať se vám to taky podaří.


Zpět na seznam