Negativní myšlenky 4

V poslední době také často přemýšlím, jestli mne čeká příští život, co mě čeká, jaké mám v současném životě štěstí a že je mizivá pravděpodobnost, že bych měla znovu takové štěstí. Přála bych si žít v klidu a myšlenky tohoto typu nějak vypnout a až to přijde, něco o čem si říkám že to nemůžu přeci zvládnout, tak to zvládnu s myšlenkou “no vidíš žes to zvládla” že to nebude trvat dlouho, určitě mě naplní v tu chvíli obrovská síla a odvaha, nebo rezignace, nebo mi prostě jen nic jiného nezbyde… Doma mám Diazepam, který jsem si vzala jen jednou půlku (5mg), při stavu extrémní úzkosti a předtím naposledy před zkrokem (bulka na krku). Jinak ho brát nechci, protože se s tím potřebuju nějak vyrovnat, poprat a Diazepam by mne oslaboval. Omlouvám se za rozsah a děkuji za každou radu.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z událostí, které popisujete rozumím tomu, že téma smrti je pro Vás dosti živé. Jsem ráda, že Vaše zdravotní obtíže se aktuálně vyřešily, a zároveň chápu, že to bylo dosti náročné období. A ikdyž ztráty důležitých lidí ve Vašem životě nejsou úplně čerstvé, zřejmě se k nim v myšlenkách vracíte a tím se s nimi nějakým způsobem stále vyrovnáváte. Pokud dobře rozumím Vašemu dotazu, ráda byste myšlenky týkající se smrti a toho, zda Vás čeká další život, nějak “vypnula” a měla od nich klid. Úplně rozumím tomu, že pokud násilné scény ve filmu spouští u Vás úzkostné myšlenky a představy a pocity, ráda byste se jich zbavila. Určitě může přinášet úlevu, pokud můžete s někým sdílet to, co prožíváte, pokud Vás někdo vyslechne s porozuměním a podpoří Vás. Pokud myšlenky dosahují takové hloubky, že nedokážete sama od nich získat odstup a takové frekvence, že nejsou období “klidu” (tedy kdy by se neobjevovaly) určitě Vás chci podpořit ke kontaktování psychologa, psychoterapeuta, se kterým společně můžete hledat cesty k úlevě. Také možná dozpracovat to, co ještě nemáte uzavřené z minulosti. Společně také můžete zhodnotit, zda je pro Vás vhodná i jiná odborná péče. Myslím si, že z psychoterapie můžete hodně získat a také čím dříve začnete, tím dříve se může dostavit klid a úleva. Držím palce, ať se brzy cítíte o mnoho lépe.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Prožila jste si toho opravdu hodně. Z Vašeho vyprávění cítím, že Vám chybí tatínek, ale bojovala jste. Myšlenky na stáří, nemoc a smrt občas přicházejí. A umí nás hodně potrápit. I mně se to stává. Chytá mě úzkost, že se stane něco mým blízkým a velice se tím trápím. Jde velice těžko s těmito myšlenkami nějak fungovat. Vy jste se z nich pokusila vypsat. I to já dělám. Svěřím se svými strašáky někomu blízkému. Užiji si jeho přítomnost a to mě trochu uklidní. Patří to asi k přirozenosti života, že nás tyto věci trápí. Mně pomohla i psychoterapie, kdy jsem pracovala, jak zvládat stres a úzkosti. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam