Negativní myšlenky

Dobrý den, chtěl bych toho ve svém životě hodně změnit, ale vždy když o tom přemýšlím, tak mi vyskočí myšlenky že na to nemám, nezasloužím si žít líp, že bych to ani nedokázal, protože nejsem dost chytrý/hezký/sebevědomí...Sám před sebou si připadám jako něco míň než jsou ostatní. Občas je to lepší, mám chuť se sebou něco dělat, vnitřní sílu, ale stačí jeden neúspěch a znova upadnu do svého vnitřního světa a myšlenky se opakují.Je to začarovaný kruh a nemůžu se z něj dostat. Vyvolává mi to čím dál tím větší zmatek v sobě samém, ptám se sám sebe na otázky smyslu života, snažím se odlišit to co chci od toho co si jen myslím že chci, ale nikam to nevede. Chtěl bych najít ,,to své,,.Žít pro něco víc než jít do nudné práce vydělat peníze na jídlo, dovolenou, občasnou zábavu. Děkuji za Váš čas s tímhle nesmyslným dotazem.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, váš dotaz nepovažuji za nesmyslný. Pokud jsem dobře pochopil, tak se v nynějším životě necítíte spokojený, rád byste jej změnil. Ale nevíte, jak přesně by výsledek měl vypadat a navíc vám v tom brání pochyby, zda to dokážete. Takovéto krize a pochyby, někdy v životě potkají řadu lidí. Myslím, že je dobré mít na paměti, že řadu změn není možné udělat ze dne na den nebo najednou. Pokud chci ujít sto kilometrů, nezbývá než jít krok za krokem. I kdybybych každý den ušel jen kilometr, tak tam nakonec dojdu.. a možná že to nakonec nebude trvat déle než měsíc, nebo jen týden. Tedy, jinými slovy, každá změna se počítá (či sčítá), pokud je směrem k lepšímu. Jaké první drobné změny by to mohly být u vás? Co můžete udělat již zítra nebo ještě lépe dnes? Nemusí to být nic velkého, nemusí to zabrat víc než 10-15minut (ale může :). Opravdu to může být skoro cokoli – zacvičit si, něco se naučit, příjemné lidské setkání, pomoc někomu kdo to potřebuje a zaslouží, procházka, přečíst si něco smysluplného.. Smysl životu můžeme dát jen my sami (tedy dle mé zkušenosti a názoru), obvykle tím, že žijeme takový život, který nám přijde zajímavý a užitečný. Jak přesně to má vypadat je u různých lidí různé .. Držím vám palce, kdybyste v této změně potřeboval odbornou pomoc, můžete se objednat do psychoterapie.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Domnívám se, že nejste jediný, kdo se potýká nebo potýkal s nízkým sebehodnocením. I mě to v určité etapě mého života potkalo a myslím , že mám v této oblasti stále co vylepšovat i dnes. Nesla jsem v sobě dlouhá léta kritická slova na mou osobu, kterýma můj otec nešetřil. Byl to určitý vzorec chování, který jsem převzala z dětství a já si připadala stále nedokonalá a nedokonalé bylo vše , co jsem udělala. Teprve , když jsem přestala klást na sebe tak vysoké nároky a začala se chválit i za drobné úspěchy, vše se pomalu začalo měnit .Důležité pro mě bylo hlídat si negativní vnitřní řeči. Nedopřávat jí sluchu. Neboť myšlenky mají velkou sílu. Drobné úspěchy vedly k změně životního postoje. Teď mám pocit, že se mě konečně daří. Jsem obklopena lidmi, kteří mě umí ocenit a i já se umím pochválit. Uvědomuji si ,že jsem ušla velký kus cesty . Domnívám se , že i Vy jste na dobré cestě. Chcete odlišit to , co si myslíte, že chcete, od toho co chcete. To je skvělý začátek. Píšete také, že hledáte smysl života. Domnívám se, že je přirozené, v určitém období svého života si klást otázky ohledně smyslu života. I já bych ráda dozrála v moudrou ženu, která si je schopna odpovědět na tak hlubokou otázku . Zatím ale prostě žiji a jsem otevřená tomu, co život přináší. Hodně štěstí a úspěchu v životě. Katka


Zpět na seznam