Neklidná mysl

Dobrý den. Všechno to začalo, když jsem v práci poznal starší paní, byla mi sympatická a dali jsme se do řeči. Pořád jsme si vykládali, psali na FB, zkrátka byla mi tak neskutečně otevřená a upřímná, pořád mi plakala na rameno, jak se vše nahouby, téměř každý den. řekla mi o sobě snad skoro všechno, já ji pomáhal v práci a nikdy nepřipouštěl, že bych chtěl něco víc, ona starší 49 já 30, ale bohužel se stalo a ona poznala, že jsem se zamiloval, tak se začala chovat v uvozovkách odstředěně, už nebyla tak otevřená a mě od tý doby 26.9. jakoby přepla mysl a začal jsem mít neustále myšlenky na ni. Pořád každých pár minut, pořád jsem si to nechtěl připustit, že bych se zamiloval, ale srdce si nevybírá ... tak jsem se rozhodl jít k praktickému lékaři a ten mi předepsal neurol a mirtazapin, aspoň teda spím, ale mysl pořád šrotuje, byť už ne v takové míře, zkratka když nic nedělám, pořád musím na něco myslet, ať už na ní, nebo na cokoliv jiného, jak kdyby mi to podvědomí spouštělo automaticky, navíc do toho všeho se mi jak kdyby podvědomně začalo v hlavě spuštět například uryvek z nějaké písně a pořád mě to nutí opakovat, to samé se mi děje s tou zminovanou osobou, bavím se s ní a pořád si opakuju její slova, nebo si připravuju co jí řeknu, atd ... v práci mě žádá kolikrát o pomoc, jo pomůžu ji, ale pak si to vyčítám, pak si zase řeknu, proč bych ji nepomohl ... prostě jak kdybych měl od tý doby co mi přepla mysl v sobě 2 osoby ... Zkrátka srdce mě podráží a nevím jak dál ...
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, emočně silné události či děje mohou mít tendenci „obsazovat“ naší mysl tím, že se jimi téměř bez ustání zabýváme. Pokud se vám tak neděje v jiných oblastech, není pravděpodobné, že by šlo o onemocnění typu OCD. Vtíravé myšlenky se mohou objevovat i v jiných souvislostech, navíc jsou jen jedním ze znaků OCD. Přestože se tedy pravděpodobně jedná „jen“ o reakci na konkrétní situaci, s ohledem na sílu a délku trvání to vyžaduje hledat způsoby řešení. Ty mohou být jak v řešení situace samé (např. vyjasnění vztahu s paní, úprava ve způsobu a četnosti kontaktu atd.) tak v hledání opory v dalších oblastech života (např. svěřit se, rozvíjet další sociální kontakty a zájmy, činnosti směřující pozornost jinam, relaxační cvičení, sporty ..). Pokud se vám nebude hledání svépomocí či s pomocí přátel dařit a stav se nezačne zlepšovat, můžete se objednat k psychologovi či psychoterapeutovi. Budete-li psychiatrické léky potřebovat delší dobu (více než pár měsíců), doporučoval bych objednat se přímo k psychiatrovi, který má zpravidla díky specializaci větší zkušenosti s předepisováním léků v obdobných situacích, zároveň pak dokáže lépe odhadnout význam i jiných postupů než farmakologických.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Při čtení Vašeho dotazu mi běhalo hlavou, jak jsou lidské city komplikovaná věc. Kolik štěstí i trápení se v nich může skrývat. Z vlastní zkušenosti vím, jak neopětované city mohou člověka zranit, psychicky rozhodit a s jakou úporností se jej pak myšlenky na dotyčnou osobu mohou držet. Zvlášť když je někdo hodně citlivý. Myšlenky se mu pak prakticky netočí kolem ničeho jiného. Depresivní a úzkostné nálady pak tento koloběh myšlenek jen podporují. Je to sice svým způsobem fráze, ale čas hojí staré rány. Je to o to těžší, že se s danou paní pravidelně vídáte. Protože i ve rčení "sejde z očí, sejde z mysli" je veliká pravda. V podobných situacích mi nakonec vždycky pomohlo zaměřit svůj zájem na jiné věci a aktivity, více se soustředit na další vztahy s lidmi ve vašem okolí, svěřit se někomu blízkému a dát prostor tomu, aby se bolest odplavila. Je možné také vyhledat pomoc psychologa a celou situaci s ním podrobně probrat. Trochu Vás snad podrží i léky, které nyní užíváte. Věřím, že se Váš život opět brzy obrátí k lepšímu. Přeji Vám jen vše dobré, držte se.


Zpět na seznam