Nekonečná puberta?

Zdravím, mám takový problém. Je mi 19 let a jsem dívka, moji rodiče jsou rozvedení skoro od mého narození. Z dětství si tátu moc nepamatuju, až později kolem 6.-7. roku, kdy jsme jezdili s tátou a starší sestrou na dovolené. Potom se náš vztah docela pokazil. Když mi bylo 12, našel si táta novou přítelkyni a narodil se mu syn, od té doby se nám moc nevěnoval a já zrovna prožívala pubertu, na kterou mamka asi nestačila. Později si začal uvědomovat, že nás ztrácí, a tak se zase vrátil, ale pro mě to už bylo asi pozdě. Cca od mých 17 let, jsem se dost rozjela a začal můj párty život. To se mi strašně zalíbilo, asi až moc. Z párty se vracím v neděli, někdy i v pondělí, a i tak toho nemám dost. Je pravda že jsem vyzkoušela skoro všechno (drogy), ale to není můj problém, spíše jsem jen experimentovala a později jsem zjistila, že to není nic pro mě. Podle mě miluju nekonečnou svobodu, kterou na párty mám. Připadá mi, jak kdybych měla v hlavě malého démona, který mě stále přemlouvá, ať domů nejedu, ať koupím ještě jednu flašku, ať jedu ještě ke kamarádovi na tzv. “afterparty” apod. A většinou jeho hlas bohužel zvítězí. Sama nevím, co potřebuju, ale mamka ze mě už šílí, chtěla bych se už uklidnit, ale nevím jak, mamka říkala, že mám asi nějaký problém, se kterým bych měla někam zajít, ale nevím, jestli je to nutné. Sama moc nevím, jak to všechno zformulovat, aby to dávalo smysl a vyznělo tak, jak to myslím.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, oceňuji otevřenost, se kterou svou situaci popisujete. Píšete o dva roky trvajícím párty životě plném experimentů, píšete, že milujete nekonečnou svobodu na párty, ale zároveň byste se již chtěla uklidnit a nevíte jak. Zdá se, že si v hlavě rovnáte myšlenky, zda tedy máte nějaký problém, který řešit, anebo ne. Bez znalosti více podrobností nechci a nemohu být Váš soudce, nechci Vás ani moralizovat, a tak zkusím z jiné strany. Pro období dospívání je do nějaké míry normální, že experimentujeme, zkoušíme hranice společenské normy i vykročit mimo ně, a každý má míru, kam až zajde, nastavenou jinak. Věřím, že se na nás obracíte proto, že sama vnímáte, že se možná blížíte místu, kde je čas pro nějakou změnu. Naše peer poradkyně upozorňuje na rizika takového života a já s nimi souhlasím. Svou otázku začínáte povídáním o vztahu se svým tátou a tak předpokládám, že zvažujete možné souvislosti toho, že Vám táta chyběl a toho, co se nyní ve Vašem životě děje. A to já velmi oceňuji, protože ne každý je schopen hledat souvislosti ve svém životě. Také si všímáte, že pro Vaši mamku je to už příliš a nejspíš takovým chováním narušujete váš vzájemný vztah. Pokud tedy chcete udělat nějakou změnu, bude to možná obnášet porozumět více sama sobě, svým motivům a potřebám, které Vás nyní vedou, také možná bude nutné najít si přátele, kteří žijí jinak, obnovit nebo najít nové koníčky a zájmy. A toto vše vyžaduje celkem pevné odhodlání, dobrý plán a často i odbornou podporu. Pokud nad tím tedy alespoň trochu uvažujete, doporučila bych Vám obrátit se na psychologa, který bude Vaším průvodcem a může Vás podpořit, když budete potřebovat. Pokud se na to ještě necítíte a chcete si jen porovnat myšlenky, je možné obrátit se telefonicky na Linku bezpečí a zde anonymně probrat pro a proti Vašeho rozhodování. Držím Vám moc palce, ať svou cestu najdete.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Se stylem života, který popisujete, nemám zkušenosti, takže se mi těžko komentuje, natož radí.... Cítím z vašeho psaní, že vás všechny párty baví, víte i proč, zároveň vnímáte nějaká rizika, také se o vás možná obává vaše máma. Co mi na tom přijde rizikové, jsou právě drogy, přestože "jenom" experimentujete. Stává se totiž, že člověk trochu "ujede" a najednou v něčem lítá, nebo že si prostě časem může nastartovat duševní onemocnění, které zkrátka nezmizí ani po vystřízlivění, možná nikdy. Mluvila jsem už s několika mladými lidmi, kteří byli hospitalizováni i po užívání "lehkých" drog, způsobili si, potažmo nastartovali třeba schizofrenii, nebo i jiné problémy. Někteří z nich vůbec nechápali, co v té nemocnici jako dělají, připadalo jim to jako "chyba v systému". Jinak chápu, že hledáte uvolnění, máte k tomu své důvody, jen mi to prostě přijde riskantní. Jestli s tím máte v tuto chvíli chodit za odborníkem, to upřímně nevím.


Zpět na seznam