Nemám ráda lidi, trochu jinak

Dobrý den. Mám problém. Pracuji jako servírka, plus brigáda čistě barmanka. Když je v práci "narváno", je co dělat, kmitám od rána do večera, mám radost. Miluju lidi, miluju, když je plno. Ale na druhou stranu, když mám jít do restaurace, většinou v případě, že se má konzumovat alkohol, tak hledám výmluvy, proč tam nejít. Vadí mi lidi. Když se na mě někdo dívá, chce se mnou mluvit někdo, koho neznám. A připadá mi to až moc divné. Když mám ráda lidi v práci, proč je nemám ráda ve volném čase?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, napadá mě několik možných vysvětlení, nicméně bez možnosti téma důkladněji probrat je třeba k nim přistupovat jen jako k odhadům. Je možné, že jednoduše máte potřebu trávit volno zcela jiným způsobem. Máte podobné potíže když jdete se známými na výlet, do kina či sportovat? (Já například na procházky v parku a okolí nemocnice kde pracuji nechodím - potřebuji změnit "vzduch", přestože je to tam opravdu hezké a řada lidí žijích v okolí tak činí.) Ostatně by mě příliš nepřekvapilo, pokud ve volnu vlastně moc nemáte příliš chuť si s kýmkoli povídat nebo být mezi dalšími lidmi. Dále je možné, že v tom nějakou roli hraje alkohol. Chcete raději trávit čas s lidmi když nepijí? Je pro vás příjemnější když nepijete vy? Svou roli také může hrát, že při kontaktu s lidmi v práci máte jasně vymezenou roli. Ve vztahu k zákazníkům se pravděpodobně chováte méně osobně, interakce je předvídatelnější a má vcelku jasné hranice. Oproti tomu, při komunikaci s přáteli, jste "sama za sebe" - projevujete své jedinečné vlastnosti či názory, s čímž může být spojena nejistota či přímo obava z odmítnutí, potažmo ze ztráty přátelského vztahu. V tomto, posledně uváděném případě, by pro vás mohla být prospěšná psychoterapie. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. K Vaší otázce mě napadá, že příčinou toho, proč se Vám nechce chodit do restaurací (a bavit se tam s lidmi), může být právě to, že v takových zařízením pracujete. V restauraci strávíte pracovně zřejmě hodně času – normální práce servírky a ještě k tomu brigádně barmanky. To je podle mého názoru hodně náročná práce a obdivuji Vás, že to zvládáte a že Vás to i baví. Také se při své práci musíte setkávat s lidmi pod vlivem alkoholu, což, jak si představuji, není vždy jednoduché. Možná by Vám pomohlo trochu zvolnit režim, nebo si spíše najít brigádu v jiném oboru. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam