Nemoc a zaměstnání

Dobrý den, asi to bude znít hloupě, ale po různém zjištování a čtení po internetu jsem u sebe narazil na příznaky "Patologické žárlivosti". Vím o sobě že žárlivý jsem více než je únosné, a rád bych s tím něco udělal. Mám ale strach že když se mi diagnóza potvrdí, přijdu buď o práce schopnost a budu na neschopence nebo se mě rovnou v práci zbaví. Protože k výkonu mého povolání jsem musel absolvovat několik psychologických testů (před šesti lety), pracuji spíše duševně, v železniční dopravě kde je mou náplní zajištování bezpečnosti a plynulosti dopravy. Otázka tedy je zda mohu při této nejhorší variantě (Patologická žárlivost) přijít nebo být nějak omezen na výkonu svého zaměstnání? Mnohokrát děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud je mi známo, tak patologická žárlivost žádnou oficiální diagnostickou kategorií není. Tento obrat se používá k označnení toho že je něco v nepořádku podobně jako třeba "vadné držení těla". Může mít různé souvislosti a příčiny. Pokud vám komplikuje život je jistě vhodné to ve spolupráci s psychoterapeutem či psychologem zkusit změnit, pravděpodobně tuto změnu ocení i vaši blízcí. Přijde mi sympatické, že si tento problém uvědomujete a chcete s ním něco dělat. O způsobilosti k práci rozhoduje pracovní lékař na základě posouzení, zda zdravotní a psychický stav omezuje schopnost vykonávat příslušné zaměstnání. Na základě vašeho popisu si nedokáži představit, jak by vás toto mohlo v práci omezit, pokud kvůli tomu nezanedbáváte povinnosti. Analogicky např. chorobný strach z pavouků (který navíc diagnostickou kategorií je) pro naprostou většinu povolání diskvalifikační nebude. Domnívám se tedy, že pracovní omezení z tohoto důvodu je krajně nepravděpodobné.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dovedu si představit, že pokud byste v době, kdy máte něco řešit v práci, měl plnou hlavu podezírání a sledování objektu vaší žárlivosti, velmi snadno by mohlo dojít k neštěstí. Představuji si ale, že žárlivost vám musí přinášet mnoho velmi nepříjemných stavů i vztahových problémů, a také kvůli nim bych si na vašem místě kladla otázku, jak se jí zbavit dřív, než vás zničí. Řešením by mohla být psychoterapie, ve které byste našel příčiny a postupně i řešení. Na tu můžete docházet, aniž by o tom kdokoli z vašeho zaměstnání věděl. Je to práce na delší dobu, proto čím dříve začnete, tím dříve přestanete ohrožovat sebe i okolí.


Zpět na seznam