Nemůžu to vydržet sama se sebou

Dobrý den, dnes proběhla moje první návštěva psycholožky. Musela jsem k ní ze dvou důvodu 1. Vytrhávání vlasů 2.Nedávné napadeni se sexuálním záměrem. Už předtím jsem na tom byla se svou psychikou dost blbe ,stala se spousta věcí o kterých jsem nikomu neřekla a je dost těžký je držet v sobě. Nevím jak to dělám ,ale pokaždé když ráno vstanu jsem usmevava ,nikdo nic nepozná ,ale v noci když vim ze me nikdo nevidí ze mě vycházejí potoky slz. Každou noc si říkám ze bych tohle trápení měla třeba ukončit ,protože bych stejně nejspíš nikomu nechyběla ,mám jedinou opravdovou kamarádku a zbytku se nedá říkat přátelé ,spis lidi kteří se mi ozvou jen když nebo chcou .No ale hned potom co ráno vylezu z postele vím ze to neudelam protože doufám ze se to třeba změní. Psycholozce jsem řekla nebo málo o tom co se stalo ,ale přišlo mi ze ji vůbec nezajímají moje pocity ,ani jedinkrát se mě nezeptala jak se cítím , neřekla mi jak se mám snažit vyrovnat s tím co cítím. Vůbec nic mi neřekla i když viděla ze se ji tam každou chvíli zhroutim. Řekla mi ze ma další termín volný az za par měsíců a pak si budeme moct domluvit sezení pokud si budu myslet ze to potrebuju . Přišlo mi ze si mysli ze jsem tam šla úplně zbytečně a tak si říkám co když jo ? Co když si všechno co cítím az moc beru? Už vážně nevím a nevím taky jak dlouho tenhle pocit ještě snesu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, i jen část potíží z toho co uvádíte, bych považoval za dostatečnou k návštěvě odborníka, zvláště pokud vám to ztěžuje život a chcete to změnit. Mrzí mě, že jste z návštěvy u psychologa zklamána, ale jako ve všech lidských kontaktech a profesích to nemusí vždy "sednout". Zároveň mě napadá, jak zařídit aby se (třeba nějaký jiný psycholog či psychiatr) dozvěděl co se ve vás děje a co jste zažila. Vzhledem k tomu, že do hlavy nikomu nevidíme, musíme spoléhat na to co nám řekne a na to, jaké projevuje emoce (které, jak píšete, dovedně zakrýváte). To pak může působit řadu nedorozumění jak v kontaktu s lidmi kolem, tak v kontaktu s profesionály od kterých pomoc čekáte . Je možné, že řada lidí ve vašem okolí by vám byla alespoň do nějaké míry nápomocna, pokud by šlo rozeznat jak vám je a co potřebujete. Moc bych vám přál, abyste hledání pomoci nevzdávala a pokud nejste spokojena, zkusila to jinde. Taktéž se můžete obrátit na linku důvěry nebo na některé z krizových center. Myslím, že pomoc potřebujete i to, že by mohla vést k tomu, aby se vám žilo lépe.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i odpověď peer poradce. Nemyslím si, že byste šla k psycholožce zbytečně, udělala jste důležitý krok, že jste vyhledala pomoc odborníka, i když se Vám to třeba nyní nezdá. Podstatné je, že jste se odhodlala své problémy řešit a i když nyní z Vašeho pohledu se Vám tato snaha zdá bezúspěšná, určitě to nevzdávejte a hledejte dále. Je určitě důležité o Vašich potížích otevřeně mluvit, kromě odborníků i s přáteli – kamarádkou, případě oslovit blízké lidi, například rodinu. Na Vašem místě bych hledání pomoci nevzdávala, zkuste najít jiného psychologa, nebo psychoterapeuta. Také můžete zkusit telefonickou krizovou linku pomoci, například centrum krizové intervence (kontakt najdete na internetu). Tam by Vás mohli nasměrovat a poradit další možnosti. Mně také trvalo, než jsem si našla odborníka, ke kterému jsem našla důvěru a už spolu celkem úspěšně válčíme“ mnoho let. Moc držím palce a přeji hodně štěstí i trpělivosti.


Zpět na seznam