Nenávist část1

Dobrý den, stalo se to před 4 měsíci. Pořád se to ve mě pere a nevím co mám dělat a jak se chovat a s danou situaci naložit.Bydlím v patrovém bytě,nahoře já a přítel,dole sestra a její přítel.Mám tři kočky.V den když byl doma jen sestry přítel se u nás něco stalo.Když jsem přišla se sestrou z prace tak moje kočky byly schované,jednu z nich jsme ještě nějakou dobu hledali.Našli jsme ji v bytě pod schodama,byla hrozně vystrašená a měla mokrý zadek, lže se počurala.Louže ale nikde nebyla.Když jsme ji vytáhli, odnesla jsem ji nahoru ke mě do pokoje.Tam se hned schovala pod peřinu.Nechtěla vylézt a bála se i mě.Nevěděla jsem a nechápala co se tam stalo.Sestry přítel tvrdil,že o ničem neví a není si ničeho vědom atd.Měl asi 3 nějaké výmluvy.Objevila jsem na zemi i stopy nohou.Pak přišel ze se jde přiznat,že to je od něj,že si u nás vzal tabák.To mě ještě víc vytocilo.On někam odešel se svým psem a celé odpoledne jsme nevěděli kde je.Já jsem resila co je s mojí kočkou a co se tam stalo.Když přišel můj přítel domu, všimli jsme si že kočka nedosedne. Měla bouli na zadku a mrtvý ocas. Vůbec s ním nehybala a strašně se bála.Kdyz jsme chtěli jet na vteřinu,on je najednou objevil.Když jsme se vrátili tak on tvrdil,že mu prý drapala gauč a bouchl ji za hlavu za krk a že utekla a když se jí šel omluvit tak se počurala.Začala jsem na něj křičet co si to dovoluje mlátit cizí zvíře a že to nebylo výchovné plácnut atd. on jen stal a čuměl.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dokáži si představit, že potkávat se s člověkem, který se podle vašich domněnek zachoval krutě k vašemu zvířeti, ve vás vyvolává napětí a zlobu i po dlouhé době. Stejně tak můžete vnímat nepříjemně, či až jako ohrožení, sdílet byt s člověkem, který bez dovolení narušuje vaše soukromí tím, že chodí bez vašeho souhlasu do pokoje. Nemyslím si, že musíme všechno a každému odpustit, byť tuto hranici mají různí lidé různou. Pokud se ve vašem životě jedná o ojedinělou událost tohoto typu, zaměřil bych se především na to, jak aktuální situaci zvládat abyste se ve svém domově cítila dobře. Pokud nelze jinak, zvažoval bych zřejmě na vašem místě i změnu bydliště abyste s ním nemusela sdílet soukromý prostor. To se nicméně odvíjí i od toho, kdo je majitel či pronajímatel bytu, a pokud jste to vy se sestrou, je to věcí jednání. Zároveň by však zřejmě byla škoda, kvůli této události přijít i o (zřejmě) celkem dobrý vztah se sestrou. V některých vztazích bývá vhodné, pojmenovat svá rozdílná stanoviska, ale kvůli funkčnosti vztahu, opustit ambici druhého přesvědčit a respektovat jeho odlišné či protichůdné stanovisko, přestože je považujeme za nesprávné. V případě, že míváte problémy s odpouštěním a nenávistí opakovaně, bylo by vhodné zabývat se tím v psychoterapii. Ta může napomoci bližšímu porozumění i hledání způsobů, jak se s tím vyrovnat. Ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jsme poradna pro duševní zdraví, takže váš dotaz sem úplně nepřísluší, ale pokusím se vám pomoci názorem. Chápu, že jste z události zaskočená a máte v sobě mnoho různých pocitů, které se ve vás perou. Představuji si, že stojíte o vztah se sestrou, ale zároveň je pro vás nepřijatelné žít pod jednou střechou s člověkem, který se podle všeho projevil jako krutý a nemá potřebu to pořádně vysvětlit. Abyste si ale zachovala vlastní důstojnost a nezatížila se navíc ještě pocity, že jste stejná, raději nic neoplácejte. Udělejte opatření, aby se to nemohlo opakovat, i když je to asi těžké, nejde být všude a myslet na všechno. A pro vaši vnitřní pohodu se pokuste akceptovat, že lidé jsou různí a mají i špatné vlastnosti. Pro mě osobně je vždy důležité k takovým věcem slušně a zdvořile, ale zároveň jasně vyjádřit svůj názor, nedělalo by mi dobře k tomu mlčet. Nepřitakávat zlu a zároveň zůstat slušným člověkem je někdy složitá práce. Snadněji se odpouští, když viník činu upřímně lituje. Zkuste oddělovat vaši sestru od jejího přítele – ač jsou spolu, jsou to stále dvě svébytné bytosti. A pokud byste se s událostí stále nemohla vyrovnat, asi bych se na vašem místě obrátila na telefonickou linku, kde to můžete víc probrat. Ať se vám podaří to celé přijmout a cítíte se lépe.


Zpět na seznam