Nenávist k lidem

Dobrý den, Je mi 23 let. Moje máma mi nedávno řekla,ze nenávidím lidi. Začala to na me pozorovat,po rozchodu s mužem,se kterým jsem byla 3 roky( pan byl ženatý) pracovali jsme spolu v jednom podniku. Od té doby, jsem ztratila mnoho přátel, přestala jsem chodit na diskotéky a pod. Po mámy rozhovoru jsem si začala uvědomovat, ze mi kolikrát děla problém i zajít do obyvejneho obchodu. Kolikrát jsem nepříjemná na lidi i bez padnyho důvodu. Děla mi problém jim důvěřovat a navazovat nové vztahy. Koukám na ne černobíle a myslím si,ze mi lidi nic pozitivního neprinesou. V hlavě dokážu kolikrát kritizovat člověka i za nevkusne oblečení.. chtěla bych se zeptat jak se toho problému zbavit nebo čím je to zpusobeno? Jestli jsem v lidech zklamaná, nebo je to dosavadní práci ? (Od 16 let pracuji s lidma, bar,obchody atd, ) či to muže byt tím vztahem se ženatým mužem? Děkuji za odpověď Katka
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Katko. To že je člověk po rozchodu nebo v jinak obtížném životním období rozmrzelý a straní se lidí, nepovažuji za neobvyklé. Záleží však na míře i na tom, jak dlouho to trvá (což z vašeho dotazu není jasné). NA základě toho co vím, nedokáži odhadnout, co z vámi uváděných možných příčin hraje významnou roli, dokáži si ale představit, že každá z nich může přispívat svým dílem. Z toho co píšete, mi připadá, že jste nyní uzavřená, neděláte věci které by vás bavily nebo vám přišly smysluplné, není ani jasné, zda máte nějaký kontakt s lidmi, který byste vnímala jako příjemný a podpůrný. Obvykle pomáhá hledat způsoby, jak se cítit alespoň o trochu lépe (např. sport, ruční práce, kultrura, setkání s dalšími lidmi..). Máte nějaké nápady, co by to mohlo být a čím by šlo začít? Nemusí to hned být něco velkého a ideálního, úspěch je jakékoli zlepšení. Několik drobných krůčků vydá dohromady za velký krok. Užitečné bývá nevzdávat dopředu, říct si "zkusím co to se mnou udělá" a až po nějaké době (třeba 20minutách) se rozhodnout, zda budu pokračovat nebo ne. Pokud se vám nebude dařit zlepšení vlastními silami, můžete vyhledat pomoc psychologa nebo situaci probrat na některé z linek důvěry. Držím vám palce!
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, i když mám za sebou několik rozchodů s partnery a nikdy pro mě nebyly jednoduché, nezažívala jsem podobné příznaky jako Vy. Nezažívala jsem tak výraznou nedůvěru k lidem okolo a nedívala se na ně negativním úhlem pohledu. Měla jsem to jinak těžké a chápu, jak je Vaše situace náročná a komplikovaná. Z Vašeho popisu nemůžu posoudit, jakou váhu má rozchod s přítelem a jakou práce. Podle mého názoru za tím může být kombinace obojího, ale necítím se kompetentní k tomu, abych se vyjadřovala k příčině Vašich potíží. Myslím, že je dobře, že si svoje problémy uvědomujete a chcete je řešit. Možná by bylo nejlepší vyhledat odbornou pomoc psychologa nebo psychoterapeuta. Ten by Vám jistě pomohl zorientovat se lépe ve své situaci a v nalezení vhodného terapeutického způsobu, jak postupovat dál. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam