neopětovaný vztah 1 díl

Dobrý den ,mám problém ,mám depku která mě stíhá už 1 měsíc a půl .žačalo to před 3 měsícema ,já nezávazný člověk který nehledal vztah(26 let) jsem potkal holku(17) kterou znám z vidění jezdí k nám z olomouce ..začali sme se spolu bavit a chodit na akce ..ze záčatku to bylo pro mě jen pobavení nic jsem od toho nečekal ,jenže pak jsem se s ní začal bavit řešit s ní věci které normalně neřeším s nikým ..dokázali sme se bavit 8 hodin v kuse od rána do večera ..hodně sme se doplnovali a já ji začal milovat.. (nebyla to první láska kterou sem zažil ..) a myslel sem že tentokrát mi vyjde to co jsem nikdy nečekal .. že jsem našel holku svých snů ..jenže jak jsem se zamiloval tak přišla tvrdá rána ..mluvili sme jestli jsme ve vztahu nebo tak já říkal že ne a ona že měla býválého že to těšce nesla tak to ještě bylo ok mimochodem jezdila tam na víkendy a přes týden jsme si psali 24/7 na sociálních sítich ,ale jeden víkend chtěla zůstat v Olomouci s kámošema ..tak jsem si zašel na akci sám bylo to divný mimochodem pač sem se na ni upjal jak svina ale dobrý přišel sem pak domů večer a ješte ji napsal že ji mám rád že ji asi miluju že to bylo bez ní divný a šel sem spát .ráno se probudím a a sociální síti mám zprávu od cizího člověka ..nečekaně od jejího bejvalého že je zadaná a že si nepřeje abych se s ní stýkal .
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, příběh který popisujete, je celkem "zašmodrchaný" a musím přiznat, že v několika pasážích si ani po několikerém přečtení nejsem jist, zda jsem pochopil zcela správně . Připadá mi, že se odehrálo několik různých věcí, které mohou mít vliv na to, co nyní cítíte. Zřejmě jste měl pocit že jste nad věcí, rozvíjel nezávazný vztah a až trochu zpětně jste si uvědomil, jak moc vám na přítelkyni záleží. To vás překvapilo, možná jste nebyl dost vnímavý sám k sobě. Nyní se vyrovnáváte s rozchodem, a možná přemýšlíte nad tím, v kterých momentech jste mohl jednat jinak. To považuji za přirozené, dobré je připomínat si, že "po bitvě je každý generálem" a vzít to spíše jako ponaučení pro příště. Další, možná obtížnější moment, je pak to, že si vaše kamarádka zkusila nějak ublížit a vy si to kladete za vinu. Sice chápu, že vás to napadá, ale žádné zavinění v tom co popisujete nenacházím. Nenapadá mě nic, jak jste její chování mohl ovlivnit (když jste navíc o těchto úmyslech nevěděl) ani čím jste k tomu mohl přispět. K tomu, jak situaci zvládnout, vám dává dobré tipy peerporadkyně níže. Můžete si zkusit vzpomenout, co vám pomáhalo zvládnout rozchody a těžké situace v minulosti a nechat se tím inspirovat. Pro většinu lidí to bývají věci jako: nezůstávat se svými starostmi sám, podpora přátel či rodiny, smysluplná činnost a pohyb. Důležitým faktorém je i čas - vstřebání a vyrovnání se s takovými událostmi může trvat i několik měsíců. Bývá vhodné své potřeby i tempo respektovat - je to přirozené a značně individuální. Pokud se v dalších několika týdnech nezačne váš stav lepšit, nebo budete vážněji uvažovat o tom, že byste si něco udělal, nebo nebudete zvládat základní pracovní nároky, bylo by vhodné navštívit odborníka - psychologa či psychoterapeuta. V naléhavém případě je možnost navštívit krizové centrum (tam bývají služby bez objednání, často non-stop) nebo zavolat na některou z linek důvěry. Držím vám palce a přeji, ať s odstupem času vzpomínáte na současné období, jako zatraceně obtížné, které se vám však podařilo zvládnout.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, že jste se ocitl v obtížné situaci, která je pro Vás bolestivá. Nemám s takovou situací osobní zkušenost, zažila jsem však kdysi nečekaný rozchod s přítelem, se kterým jsem plánovala budoucnost, vkládala jsem do našeho vztahu hodně nadějí. Vím, jak je těžké se vyrovnat s náhlou a nečekanou ztrátou partnera či někoho, na kom Vám opravdu velmi záleží. Byla jsem nešťastná, nic mě nebavilo, život ztrácel smysl. Tehdy jsem studovala a z nejhoršího mi pomohla mi pravidelná činnost, kamarádky, postupně i cvičení jógy a především pak čas. Z toho, jak popisujete Vaši situaci, mám pocit, že možná došlo k jistému nedorozumění v tom, jak jste chápali s Vaší kamarádkou Váš vztah, respektive že jste netušil a možná ani ona ne, jak moc stále stojí o svého bývalého partnera. A že se k němu nakonec vrátí, když ji bude chtít získat zpátky. Myslím, že pro Vás muselo být těžké orientovat se v celé té, místy dramatické, situaci a rozhodně nevidím důvod k tomu, abyste si dělal nějaké výčitky svědomí. Podle mého názoru by bylo dobré pokusit se zaměřit pozornost jiným směrem a nebát se případně vyhledat odbornou pomoc psychologa/psychoterapeuta. Věřím, že prostřednictvím odborné podpory najdete způsob, jak Vaše potíže postupně zvládnout a vyřešit tak, aby se Váš život znovu navrátil do normálních kolejí. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam