Neopodstatněný strach

Dobrý den, rád bych Vás požádal o pomoc, jak řešit můj psychický problém. Je mi 26 let. Zhruba před dvěma měsíci se u mně začaly po shlédnutí jednoho hororového filmu objevovat příznaky podobné úzkostné poruše. Neustále se mi v hlavě zobrazují scény z tohoto filmu a i když vím, že to s realitou nemá nic společného tak se těmto představám nemohu ubránit. Tento neopodstatněný strach mě brzdí v mém životě, který bych doposud mohl popsat jako úspěšný. Nyní mám ale pocit, že mi strach nedovolí žít takový život, jaký bych chtěl a dál se rozvíjet. Vždycky jsem býval optimistický, společenský člověk a do života měl velkou motivaci. Nyní ale pozoruji, že ani společnost už tolik nevyhledávám a lépe mi je někdy samotnému. Vždycky jsem se považoval za silnou osobnost a bojovníka. Žiji v zahraničí a v Česku moc času netrávím, tak bych se rád zeptal, jestli v případě nutné konzultace s psychologem nebo psychiatrem existuje nějaká online poradna, kde by se sezení mohlo odehrát třeba na skype. Můj problém mi přijde pro mě naprosto absurdní ale opravdu si nemůžu sám pomoct. Neumím si například představit, jak bych sděloval své rodině nebo přátelům, že trpím něčím takovým. Vím, že by to pro ně musel být šok. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je možné, že zážitek který popisujete oživil nějaké z potlačovaných či neuvědomovaných obav či zážitků v minulosti. Přinejmenším se zdá, že vás postavil před skutečnost, že nedokážete vše vybojovat silou, že máte slabá místa o kterých ostatní nevěděli (a možná ani vy sám) a tím vás znejistil či zpochybnil. Toto vše bych považoval za vhodné prozkoumat v psychoterapii. Každý máme "achillovu patu" (zranitelná místa, limity) a pokud o nich budeme vědět a přijímat jako fakt, můžeme se např. lépe chránit případně pracovat na změně. (Doporučuji přečíst též starořeckou legendu o Achilleovi.) Z tohoto hlediska vaše obtíže za absurdní rozhodně nepovažuji. Telefonická či skype konzultace někdy bývá používána. Považuji ji za použitelnou pro poradenské konzultace - tj. především pro předávání informací, podobně jako např. příručky pro pacienty s úzkostnými potížemi. Možnosti použití takového typu kontaktu pro psychoterapeutickou práci však osobně považuji za značně limitované. Z podpůrných postupů dosažitelných i v cizině doporučuji nácvik relaxačních postupů (Jacobsonova progresivní relaxace, Autogenní trénink) obdobně leckdy pomáhá jóga a tai-tchi.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, kdysi jsem podobné stavy po hororových filmech taky měla, zdály se mi hrůzné scény v noci a ve dne jsem cítila úzkost. Domnívám se, že hrůzné pohledy se nějak mohou dotknout jakýchsi obecných, prapůvodních strachů, které někde v sobě všichni máme a "aktivovat" je. Jistě je snadnější se s následky vypořádat s odbornou pomocí a na internetu jsem viděla, že někteří psychoterapeuti nabízejí i pomoc přes skype. Dalším způsobem by ve vaší situaci mohly být i telefonické rozhovory. Rozhodně nemějte pocit, že jde o něco absurdního, myslím, že podobný spouštěč působí velmi často. Potlačování obrazů, které vám naskakují, by nemuselo být dobré řešení, váš přístup k problému je určitě bezpečnější. Píšete, že jste silná osobnost a bojovník, což jsou užitečné dovednosti. Právě to, že jste úspěšný a odvážný, žijete v zahraničí, atd. může znamenat, že jste nějaké menší strachy a starosti díky svým schopnostem vždy zaplašil a překonal (nevšímal si jich) - ale ony se mohly někde "skladovat", nahromadily se a teď "chtějí ven". Držím palce, ať se vám podaří "dálkovou" formu pomoci najít a ať se úzkostných stavů zbavíte.


Zpět na seznam