Nervový kolaps spoluzacky

Dobrý den, kamarádka má již od prváku diagnostikovanou depresi, bere leky, ale chová se normálně. Včera z ničeho nic (celý den byla normální, smála se) dostala venku záchvat pláče, třes, mdloby, odvezla ji RZ na kapacku, dostala silné léky na uklidnění a leží doma. V nemocnici rodičům řekli, že psychicky kolaps. Je možné zkolabovat jen tak z ničeho nic? Učí se dobře, tedy stres z maturity nemá. Můžeme jí my kamarádky nějak pomoci nebo ji máme nechat se z toho vylezet? S nikým nekomunikuje a na vzkazy neodpovídá a máme o ní strach. Díky Martina
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Martino. Je mi sympatické, že přemýšlíte nad tím, jak kamarádku nejlépe podpořit. Stav, který popisujete jako "kolaps" může být projevem různých příčin. Při některých z nich může přijít i rychle a téměř bez varování (například u silného záchvatu úzkosti), zvláště pokud člověk nemá zkušenost, jak průběh ovlivnit. Některé typy takových "záchvatů" dramaticky vypadají a jsou subjektivně krajně nepříjemné, zároveň však nejsou objektivně nebezpečné a lze je poměrně dobře léčit. (Nemohu však s jistotou vědět, zda je toto případ vaší kamarádky). Co se týká pomoci, považuji za důležitý princip "nabízet, ptát se, nenutit", který vyjadřuje podporu a nabídku pomoci, zároveň nevyvolává další tlak tím, že musím vyhovět (a nebo odmítnout). Možná ještě důležitější než nabídka pomoci je normální lidský zájem a vyjádření toho, že s ní ve vztazích dál normálně počítáte. Může to mít mnoho různých podob "myslíme na tebe .. až budeš mít sílu, dej vědět .. kdybys chtěla stavíme se na návštěvu .. je něco, jak tě můžeme podpořit? .. když o tom budeš chtít mluvit, tak můžeš, ale nemusíš..". Považuji za pochopitelné, že v prvních dnech po takové události nemusí mít dotyčný chuť nebo sílu reagovat na (byť milé) vzkazy. Držím palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Popisujete, že u Vaší kamarádky došlo k náhlému zhoršení stavu, přestože se léčí a delší dobu byla v pořádku. To se bohužel stává. Znám to velice dobře u sebe. Léčím se již několik let, beru léky, které mi vyhovují. Většinu roku funguji normálně, ale přesto přichází propady, kdy je třeba zvýšená péče. Stres z maturity bych úplně nevylučovala. Přestože se Vaše kamarádka učí dobře, je to velký stres, který působí poměrně intenzivně. Je opravdu chvályhodné, že stojíte při ní a snažíte si jí pomoci. Jistě Vaši snahu ocení a bude pro ni důležitá. Chápu, že je to teď pro ni těžké a náročné, proto třeba neodpovídá na vzkazy. Když mně je hůře, mám tendenci se stáhnout a nejdříve více odpočívat, ale pak jsem ráda za každý přátelský kontakt. Mně se osvědčilo, netlačit, ale být nablízku. Hezký den.


Zpět na seznam