Neschopnost plakat

Dobrý den. Přišla jsem o zaměstnání díky tomu, že jsem tvrdě narazila na své profesní limity a tím pádem se odmítla zúčastnit rekonkurzu, kde jsem měla pěvecky interpretovat dílo 20.století(měla jsem smlouvu na dobu určitou).Zaměstnání bylo mým vysněným od dob studií na vysoké škole. Prožívám teď velký stres, kde najdu znovu uplatnění v oboru v této nelehké době. Nejsem schopná pláče, i když bych to velmi potřebovala. Může za to má diagnóza akutní psychotická porucha s příznaky schizofrenie? Nemůžu v noci spát a celé dny myslím na to, jestli a jakou práci se mi podaří sehnat, když jsem tak úzce profilovaná. Jak si mohu psychicky pomoci?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Součástí řady psychických poruch, všetně psychóz, mohou být změny v prožívání emocí - i ty které popisujete. Zároveň se v náročných situacích takový odstup může objevovat i u lidí, kteří duševní onemocnění nemají. (Popisováno např. "zatím mi to nedochází.."). Mrzí mě, že jste přišla o práci kterou máte ráda a chápu, že vám budoucnost může dělat starosti. Řadě lidí k částečnému uklidnění pomůže promyšlení nouzových variant. Jak dlouho mohu být bez příjmu ze zaměstnání? Co mohu dělat jiného (byť ne tak vysněného) - abych se uživil, aby mě to i bavilo? Kde mohu hledat pomoc a podporu, pokud se mi práci nebude dařit najít? Obvykle je ulevující, když se svými starostmi nezůstáváme sami. Máte možnost o nich hovořit se svými blízkými? Pokud máte v důsledku těchto starostí potíže s usínáním a obtěžující myšlenky během dne, můžete využít i odborné pomoci. Mám na mysli především psychoterapii, nácvik relaxačních technik nebo podpůrné skupinové aktivity. Poradit by vám v tom mohl i váš psychiatr případně pracovníci centra duševního zdraví (pokud ve vašem regionu tato služba funguje). Držím vám palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Chápu situaci, ve které se momentálně nacházíte. I já jsem měla vysněné povolání, kterého jsem, ze zdravotních důvodů, nedosáhla. Skončila jsem střední školou, neboť jsem se bála stresové zátěže na vysoké škole. Vy jste svoje vysněné povolání měla. Domnívám se, že je to pro Vás o to těžší. Já jsem měla štěstí. Díky mému onemocnění jsem se dostala do úplně jiného oboru, než bylo mé původní. Stále mě sice limituje stres, ale mohu profesně růst a zdokonalovat se. A svůj nízký práh stresu postupně zvyšuji. Alespoň mám ten pocit , že zvládám více, než třeba před čtyřmi roky. Chci jen říci, že se mi díky mému onemocnění otevřeli dveře, o kterých jsem dopředu ani nevěděla. Samozřejmě, že Vám přeji ,aby jste našla znovu uplatnění ve svém oboru a mohla se mu plně věnovat. Nevzdávejte život, který mě už tolikrát mile překvapil. Doptáváte se ve svém dotazu , jak si můžete psychicky pomoci. Být já na Vašem místě, zajímalo by mě, z preventivních důvodů, co bylo příčinou nemoci. Zda již mnou zmiňovaný stres nebo něco jiného. Pokusila bych se dopátrat, čemu se vyvarovat za pomoci psychoterapeuta. Chtěla bych zjistit, kam napnout své síly. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam