Neschopnost se rozejít

Dobrý den,je mi 26 let,mám 3 roky přítele. Predtim jsem měla vztah dlouhý 8 let, tudíž jsem vlastně nebyla nikdy sama. Současný přítel se ke mně chová verbálně hnusne, urazi mě, shazuje, má sklony k alkoholismu, je sobec a manipulátor. Život s nim nedává smysl, nemáme stejné představy o budoucnosti, nevěřím mu, nemůžu se na něm v ničem spolehnout. Racionálně vše vím, dokážu si přiznat ze ho nemiluju a jsem srovnana s tím ze bude konec. Můj problém je ze mu to nedokážu říct. Nedokážu se s nim rozejít, nechávám si dal ubližovat. Následně jsem na sebe naštvaná, vím ze je pouze moje chyba ze se to děje dal, pripadam si neschopna. Okolí by mě hodnotilo jako raznou a sebevědomou. Kdyz dojde na řešení meho vztahu mám blok, mám pocit ze zahazuju co jsme vybudovali, byla jsem přesvědčena ze s tímto partnerem stravim zbytek života, stačí mi v záplavě všeho jeho špatného chování pohlazeni a ja mám pocit ze bych byla blbá kdybych ten vztah ukončila. Přitom vím ze blbá jsem objektivně kdyz ho neukoncuji. Mám velký strach ze samoty, nikdy jsem ji nezažila, přestože vím ze je lepsi byt sama než v nefunkčním vztahu. Vse racionálně vím, vím ze jediná možnost je konec a chci to, ale nejsem toho schopna. Rovněž se bojím ze partnerovi ublizim. Předchozí vztah jsem ukoncovala ja po 8 l.,nejprve rok neklapal, chtěla jsem měsíční pauzu, během té vysumel, pak jsem říkala ze nevím,nakonec to ukončil bývaly partner-pro mě vysvobození.Se současným partnerem spolu ale bydlíme a vše je složitější. Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je cenné, jakým způsobem dokážete svou situaci chápat a analyzovat. Odvážné je pak to, že si přiznáváte i aspekty, které nejsou příjemné. Rozumové pochopení však není dostačující pro to (a je to dosti běžné), aby dostatečným způsobem ovlivnilo vaše chování a cítění. Důvodů může být víc – možná se skutečně bojíte života bez partnera, což ale nutně neznamená, že pak musíte být či se cítit osamělá. Možná v tom hraje roli manipulace - ta ze své podstaty obchází rozum a zneužívá emocí (často lítosti a pocitů viny) ve prospěch manipulátora. Možná máte nejistotu v tom, jak mu to říct a jak zařídit samostatné bydlení. Možná jsou důležité i další faktory a možná od každého kousek… Myslím že by vám prospěla podpora a ujištění, zda věci vnímáte správně a zda jsou plánované kroky adekvátní. Užitečný by pro vás mohl být pohled dalších lidí s kterými o tom můžete otevřeně mluvit, stejně jako jejich zkušenost s řešením podobně obtížných situací. Zároveň by mohlo k nárůstu jistoty napomoci promyšlení a příprava praktických kroků – např. jak přesně to partnerovi sdělit, aby to pro vás bylo bezpečné a nemohlo dojít k manipulacím (osobně, písemně ?), jak to udělat s odstěhováním a financemi (na přechodnou dobu, dlouhodobě..) apod. Pokud nemáte možnost získat dostatečnou oporu ve svém okolí (nebo tato podpora nestačí), můžete využít psychoterapie, která pomůže jak s hlubším pochopením situace, vašeho prožívání a jednání, tak i s hledáním způsobů, jak situaci změnit. Držím vám palce a přeji hodně štěstí.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Velmi si cením vašeho popisu situace. Víte proč? Mnoho lidí nedokáže trávit čas se sebou samotnou/samotným a nikdy by je to ani nenapadlo, že to tak je, nebo by si to nepřiznali. Na druhou stranu, být s někým je přirozené, vím, jak dokáže bolet samota, takže chápu vaše obavy. Problém je asi spíše v tom, jak partnera opustit. Jeví se mi to tak, že vás k sobě váže, činí vás schválně na něm závislou, proto, abyste jej neopustila. Možná bych být vámi trávila nějaký čas přípravou. Snažila se pochopit ten mechanismus, co vás k němu váže. Jinak se s ním rozejdete a hrozí vám, že si najdete stejný typ partnera. Já jsem nedávno jedné ženě kupovala knihu s názvem "Psychopat v mojí posteli", bohužel jsem do ní jen zběžně nahlédla, nečetla jsem ji, takže nemohu poskytnout podrobné informace. Tím nechci říci, že vím, že váš partner má poruchu osobnosti, po staru psychopatii, ale podle vašeho popisu to nelze vyloučit. Přeji vám, ať to zvládnete k vaší spokojenosti a pohodě.


Zpět na seznam