Nesnesu fyzický kontakt s ostatními lidmi

Dobrý den, jdu prosit o radu. Již před časem mi začalo vadit když na mne někdo cizí sáhl,vadili mi prohlídky lékařů a postupně mi začali vadit i nečekané doteky lidí pro mne známých. Nikdy mi nikdo nic neudělal ale toto se stupňuje. Došla jsem nyní již do stádia kdy mi vadí i nedostatek vlastního prostoru. Mám dvě úžasné děti a manžela které miluji ale začíná mi vadit již i doteky od nich případně narušení mého osobního prostoru. Přijde mi jako by se daný prostor zvětšoval a nejsem kolikrát schopna unést i jen to že si ke mě děti sednou a opřou se o mě. S manželem nám odchází tímto způsobem i sexuální život protože místo abych fyzický kontakt vyhledávala tak od něj utíkám. Je mi 30 let tudíž myslím že něco není v pořádku. Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že vám takové prožívání blízkého kontaktu může v soužití s vašimi blízkými značně komplikovat život. Zároveň však téměř jistě nebude fungovat nějaké jednoduché „překonávání se“ nebo popírání této potřeby. Je možné, že potřeba větší vzdálenosti je u vás dlouhodobě přirozená a že se vlivem různých faktorů zvýraznila a rozšířila i na blízké lidi. Těmito faktory mohou být např.: aktuální stres, napětí, potřeba sebeochrany či vlastního prostoru, nespokojenost apod. (Možností, s čím potíže souvisí, může být samozřejmě více, tato však bývá poměrně častá.) Považoval bych za důležité a užitečné, tyto okolnosti blíže prozkoumat a hledat způsoby, jak je zmírnit či uspokojit. Je pravděpodobné, že v důsledku toho se tyto projevy mohou zmírnit nebo i vymizet. V tom vám může být výrazně nápomocná psychoterapie. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, řekla bych, že problém s dotyky cizích lidí není nijak výjimečný, má jej řada lidí a i já jej zažívám. Přílišná blízkost někoho cizího třeba v dopravním prostředku u mě vyvolává nepříjemné pocity až odpor. Podobně u lékařů – jsou tací, jejichž dotýkání mi nevadí, ale u některých mám i letmého dotyku husí kůži. To je podle mého názoru přirozené a souvisí to nějak s podvědomou sympatií/nesympatií. Také jsem vypozorovala, že když jsem z nějakého důvodu oslabená, moje citlivost se zvyšuje, mám nižší toleranci a potřebuji od lidí obecně větší odstup. To zřejmě souvisí s tím, že je můj osobní prostor nějakým způsobem narušen a že se cítím více ohrožená. Myslím, že v podobné situaci se nacházíte nyní Vy. V psychoterapeutické praxi existují metody, jak s tímto problémem pracovat, a proto bych Vám doporučila obrátit se co nejdříve na psychologa/psychoterapeuta. Věřím, že Vám odborná podpora pomůže Vaše potíže pochopit, naučit se nimi pracovat a postupně je zvládnout. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam