Nespokojenost, depky

Zdravím Vás, mým problémem je že jsem věčně nespokojený co se mého života týče. Neustále přemýšlím co jsem v životě udělal špatně a co jsem mohl udělat jinak abych na tom v životě byl líp. Přijde mi že můj život je jen práce a domov. Mám rodinu a děti. Ale nějak mě to nenaplňuje. Když se někomu svěřím tak se mi dostává odpovědi že jsem nevděčný, že si nevážím toho co mám což není pravda. V životě jsem chtěl něco znamenat. Něco si dokázat aspoň takové ambice jsem měl na škole. Bohužel odvětví které mě baví a zajímá je hlavně o penězích a já nedisponuji takovým množstvím peněz abych svůj koníček mohl provozovat. Jsem poslední dobou takový nešťastný, velice mě nic netěší a přestávám mít zájem cokoliv dělat. Nemám ani blízké přátelé, jen nějaké vzdálené známé. V určitě fázi života jsem se zklamal v lidech a nevěřím jim tak si je ani nepřipouštím k tělu. Nevím jestli tohle vše má nějakou souvislost ale píšu co mám na srdci. Narodil jsem se do průměrné rodiny a vyrůstal bez otce, přijde mi že kdybych se narodil do úplné či movité rodiny tak by ten svět byl prostě jednodušší. Přijdu si takový nevyrovnaný až nešťastný. Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dosahování životní spokojenosti vnímám spíše jako proces (mnohdy nekončící), než jako trvalý stav, ke kterému je možné konkrétním postupem dospět. Hledání způsobů, jak se tomuto cíli přiblížit, je značně individuální. Někdo dokáže žít spokojeně ve velmi obtížných podmínkách, jiný je nespokojený i s prakticky neomezenými prostředky. Pro významnou část lidí jsou pak klíčem uspokojivé a blízké mezilidské vztahy. Pokud to bude možné, doporučil bych vám zaměřovat se spíše na současnost a blízkou budoucnost. Při čem se cítíte alespoň o trochu lépe? Co, s využitím aktuálních zdrojů, můžete naplánovat na nejbližší víkend a několik následných týdnů? Při čem zažíváte radost se svými nejbližšími? Je možné toho nějak využít v tomto plánování? Pokud se vám nedaří dosáhnout zlepšení samostatnou snahou, můžete využít psychoterapii. Ta by vám pomohla lépe se v potížích i jejich příčinách zorientovat, zároveň by pomohla hledat způsoby , jak to začít měnit. Držím vám palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Je mi líto, že jste nešťastný a chápu, když se cítíte nevyrovnaný. Vaše okolí nemá pochopení pro stavy, které prožíváte a poukazuje na to, že "máte být vděčný". Podobné období jsem zažívala po prvním porodu, kdy u mě propukly depresivní stavy. Své dítě jsem milovala, ale bylo těžké překonávat psychické potíže a úzkosti a být na ně sama. Rady typu "buď vděčná a vydrž" mi spíše dodávaly pocit nejistoty a vlastní neschopnosti. Také jsem se dříve velmi trápila věcmi, které už se staly, a je složité se tomu odnaučit. Ale díky mé psycholožce se o to snažím a více se zabývám přítomností. Nejste spokojen se svým životem, ale už jste udělal první krok k tomu, aby se to zlepšilo a začal jste hledat východisko. Věřím, že je důležité nestát na místě a vykročit. Byť i do neznáma. Pro mě už ten druhý krok byl snazší než ten první. Ale jsou samozřejmě i dny, kdy mám pocit, že jsem zase na startu. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam