Neudržení stolice - syn 10 let

Dobrý den, můj 10letý syn mám nyní problémy s udržením stolice. Je to projev 4 měsíců zpět, kdy předtím jsme na toto občasně narazili, ale nyní se to zhoršilo. Mluvíme o všech problémech, rozebíráme, ví, že se na nás může kdykoliv obrátit. Ráda bych mu pomohla, protože vidím, že ho to trápí. Spodní prádlo má každý den špinavé a není to tím, že by se neuměl utřít. Narodil se předčasně ve 26tt, ale je zcela zdráv, vše zvládal s lehkostí a je to veselý kluk. Mám ho vzít na vyšetření a k psychologovi? Děkuji za případný názor. RH
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, při takovýchto potížích je vždy prvním krokem vyloučení tělesných příčin, obvykle i zhodnocení stravovacích návyků a zvážení dietních opatření. Bylo by proto vhodné začít návštěvou praktického lékaře a o dalších krocích se rozhodnout následně. Pokud mají potíže psychickou složku, může hrát roli nepřiměřený tlak nebo napětí - o čemž, pokud jsem správně pochopil, uvažujete. Stresující v tuto chvíli může být již i to, že udržení čistoty nezvládá a stydí se za to. Bylo by vhodné hledat způsoby, jak ho z tlaku osvobodit - aby měl pocit "že je to vlastně trochu jedno". Tím mám na mysli, že může zatěžovat "bedlivé sledování", nebo že je to možná ústřední starostí ve vaší rodině. Prospěšné může být přenesení pozornosti k jiným věcem a zájmům, které se daří.. Můžete vyzkoušet, co se stane, když budete toto téma 5-7 dní zcela ignorovat. (Nemyslím tím však, že nemáte problém konzultovat s odborníky.) Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ptáte -li se, zda máte syna vzít na vyšetření a k psychologovi, já myslím, že obojí je dobrý nápad, Říkám si, že je v první řadě nutné zjistit, zda netrpí syn nějakou fyzickou obtíží. Navštívila bych dětského lékaře. Umím si představit, že se Váš syn může teď hrozně stydět, lhostejno, zda to má příčinu fyzickou, či psychickou a s tím je potřeba zacházet citlivě. Z vašeho dotazu soudím, že jste k sobě otevření a že to zvládnete, teď bych se ho snažila podpořit a nezanedbat fyzická vyšetření. Pediatrovi asi teď v současné situaci budete muset zavolat předem. O návštěvě psychologa bych se se synem předem poradila, jak to vnímá. Díky za důvěru a přeji pevné zdraví vám všem.


Zpět na seznam