Neurotická porucha

Dobrý den, nacházím se právě mimo ČR v zemi, kde se teprve učím místní jazyk a angličtina a psychologické poradny tu nejsou příliš rozšířeny. Domnívám se trpím nějakým typem neurotické poruchy - bojím se vyjadřovat svůj názor, protože mám strach, že nebude dost vtipný/inteligentní, zakoktávám se, zapomínam poitu, podcěňuji se a přesto, že se snažím mluvit pomalu, číst a dělat jógu pro větší vyrovanost a klid, nepociťuji zlepšení. Domnívám se, že moje pasivní slovní zásoba je poměrně široká, ale když dojde na samotný verbální projev, často nenalézám sebejednodušší slova. Jak jsem již zmínila, nemohu se dostat na žádnou osobní konzultaci, a to ještě téměř rok. Chtěla jsem se proto zeptat, jestli třeba neexistují nějaké techniky apod., které by mi do té doby, než budu moci navštívit psychologa, mohly alespoň trochu pomoci. Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, potíže s úzkostí se často objevují jako důsledek zvýšené zátěže, což pobyt v cizině, zvláště dlouhodobý, bezpochyby je. Lze očekávat, že pokud bude vaše přizpůsobování se na prostředí probíhat úspěšně, úzkosti se zmírní. Do té doby by bylo vhodné hledat různé způsoby podpory a sebepodpory. Může se jednat o sport, cvičení jógy/ tai-či, kontakt s lidmi s kterými je vám dobře, koníčky či zájmy atd. Obzvlášť užitečným nástrojem jsou relaxační techniky – autogenní trénink či Jacobsonova progresivní relaxace. Pokud to bude váš stav vyžadovat, můžete zkusit konzultaci přes skype, kterou někteří psychoterapeuti nabízejí. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz, který mi připomněl moji zkušenost s cizím jazykem, kdy jsem žila v zahraničí. Zažívala jsem něco podobného, člověk se mohl nabiflovat spoustu slovíček, gramatiku a další, ale potom bylo těžší používat cizí jazyk i v praxi, jako při běžném styku, v obchodech, prostě zapojit se do normálního mluvení. Tenkrát jsem si jako začátečník cizího jazyka často připadala trapná, směšná a neměla jsem odvahu s někým konverzovat a v obchodech jsem měla pocit největšího trapasu. V té době jsem neztrácela odhodlání, naučit se ten jazyk, abych nejen mohla mluvit s lidmi, ale i jako dorozumívací prostředek k poznávání jiné kultury a s tím spojeného života. Navštěvovala jsem různé kurzy pro cizince, zapsala jsem se na univerzitu a věnovala jsem hodně času různým druhům přednášek, literatuře, čtení novin a časopisů atd. I když na začátku to není lehké, ale nebojte se mluvit. Nejvíce to potřebuje -rozmluvit se. Rozmluvit se právě můžete při konverzaci s ostatními lidmi, ať už si budete připadat jakkoliv, právě oni mají často pochopení a vědí, jak nesnadné to je, učit se cizí jazyk. Právě oni Vám mohou pomoci zdokonalit se v konverzaci. Taky mě na počátku opravovali, až mi to bylo nepříjemné. Ale dnes jsem všem za to vděčná, navázala jsem pěkné kontakty se zajímavými lidmi a nakonec jsem našla jakousi krásu v jejich jazyce, který mi pomáhá lépe vyjádřit mé pocity, životní postoje atd. Cizí jazyk mě hodně obohatil jako osobnost, i v pohledu na svět a je nerozlučnou částí mého Já. Pokud se jazyk teprve učíte, mějte se sebou trpělivost, nejde to hned na přání. A dávám za pravdu i rčení „Učený z nebe nespadl“. Myslím, že podobné pocity zažívá člověk, který se učí něčemu novému a to samé platí i u cizích jazyků. Přeji Vám hodně štěstí a zkuste se vydat na cestu -poznávat angličtinu. A kdo ví, jak Vám to hezky obohatí život.


Zpět na seznam