Neustálé psychické napětí

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Mým hlavním problémem je neustálé a neutichající psychické napětí, problém ale je, že žádný nesnesitelný tlak na mě vyvíjen není a onen stres jako bych si vlastně způsoboval já sám. Nemohu se uklidnit, v hlavě přemýšlím nad věcmi, které by mohly dopadnout špatně, a zůstávám v napětí, od kterého se nedokážu na delší dobu odreagovat. Nejsem v psychické pohodě už téměř nikdy. Mám pocit, jako bych neuměl být šťastný. Dalším problémem je neustálé kontrolování, kterým chci předejít nepříjemným následkům. Neustále si kontroluji, zda mám u sebe telefon, peněženku a klíče, opakovaně kontroluji, zda jsem zatáhl ruční brzdu a zamknul auto, kontroluji zavřená dveře a okna. Tyto kontroly mě uklidní vždy jen na chvíli a poté je musím provést znovu. Při rekonstrukci bytu jsem se chodil velmi často dívat na plynoměr, zda z mého bytu neuniká plyn. Velmi často kontroluji našeho domácího mazlíčka, budím ho i v noci ze spaní, abych se ujistil, že je zdravotně v pořádku. Pokud nemohu tyto kontroly provést sám, musí je za mě provádět přítelkyně a poté mi zavolat. Četnost kontrol se stupňuje, a pokud je nemohu provádět, jsem velmi rozhozen. Chtěl bych Vás požádat o Váš názor na můj problém a také na to, koho bych měl pro řešení problému navštívit, zda psychologa nebo psychiatra. Je nutné navštívit nejprve obvodního lékaře a následně psychiatra/psychologa? Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, stavy které popisujete velmi pravděpodobně odpovídají některé z úzkostných poruch, případně obsedantně-kompulzivní poruše. Pro přesné stanovení diagnózy je však osobní návštěva psychiatra nezbytná. Tyto obtíže se obvykle dají úspěšně léčit psychiatrickými léky, které bývá většinou vhodné kombinovat s psychoterapií. Bylo by tedy na místě, abyste navštívil psychiatra, následně pak i psychoterapeuta či psychologa. Doporučení praktika není potřebné. Další informace a tipy vám píše ve své odpovědi peerporadkyně. Na internetu jsou zdarma ke stažení příručky pro pacienty s těmito obtížemi, kde může být řada dalších užitečných informací. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pocity které popisujete ukazují na to, že pociťujete silnou úzkost a nejistotu, která výrazně snižuje kvalitu vašeho života a může zatěžovat i Vaše vztahy k blízkým. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud člověk vyhledá pomoc a začne svou úzkost řešit, výrazně se mu uleví. Na příznaky, které popisujete, lze s úspěchem kombinovat léčbu pomocí vhodné medikace (kterou předepisuje psychiatr) a zároveň pracovat na vyřešení příčin úzkostných stavů prostřednictvím psychoterapie (tu poskytuje psycholog/psychoterapeut). Kontakty na místní ambulantní psychiatry i psychoterapeuty lze poměrně snadno vyhledat na internetu. Doporučení od obvodního lékaře není zapotřebí. Mám osobní zkušenost s obdobnými úzkostnými pocity a kromě odborné pomoci se mi osvědčilo více odpočívat, čerpat energii v přírodě, otevřeně si o svých obtížích pohovořit se svými nejbližšími a zaměřovat se v životě na pozitivní věci, které nám mohou přinášet každodenní drobné radosti. Věřím, že se Vaše potíže takto mohou v krátké době výrazným způsobem upravit. Přeji Vám hodně štěstí a rychlé nalezení odborníka, který vám poskytne potřebnou pomoc.


Zpět na seznam