Neustále se opakující myšlenka

Dobrý den, Rozhodl jsem se Vás kontaktovat, protože mám takový jeden nepříjemný problém. Již po dobu 3 týdnů se mi neustále vrací jedna opakující se myšlenka ve stejném znění, ačkoli se ji snažím potlačit. Již jsem o tom hovořil s rodiči, snažil jsem se ji i napsat na papír a poté spálit, každý den sportuji, relaxuji a pořád se vrací ve stejném znění. I když pracuji nebo se učím, tak mě vyruší a neustále na ni nejsem schopen zapomenout. Podle mě to není OCD, protože si nemyji mnohokrát denně ruce ani nekontroluji několikrát věci. Pouze mě něco nutí myslet na tu myšlenku a nemůžu se jí zbavit. Pevně věřím, že se nám to společně podaří vyřešit. Předem děkuji a přeji hezký den.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Z toho, co píšete, vidím, že jste vyzkoušel již řadu skvělých kroků, abyste se opakující se myšlenky zbavil. Jednak velmi oceňuji, že máte chuť aktivně to řešit, zároveň mne mrzí, že Vám to zatím nepomohlo. Nepíšete obsah opakující myšlenky, bývalo by to možná pomohlo ke zpřesnění mého textu. Takto Vám mohu alespoň obecně napsat, že vtíravé myšlenky se občas objeví u každého, nejsou nijak neobvyklé a běžně člověku nezpůsobují velké problémy. Důležité je podívat se, zda je obsah myšlenky reálný (pravdivý), jaké emoce myšlenka přináší, a zda máte tendenci ulevovat případným úzkostným pocitům opakujícím se chováním. Základem pro rozvoj obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD) jsou totiž automaticky naskakující myšlenky (obsese), které vedou k rychlému nárůstu pocitu úzkosti, která se snižuje rituály (kompulzemi), nemusí to být vždy jen mytí rukou nebo kontrolování. Obsahem myšlenky bývají katastrofické scénáře. Přerámováním těchto myšlenek a jejich nahrazením myšlenkami více odpovídajícími realitě můžeme úzkost zmírnit. To je jeden ze způsobů, jak s myšlenkami můžete pracovat. Další možností je obrátit se na psychologa, psychoterapeuta, se kterým můžete hledat další cesty, které budou vhodné konkrétně pro Vás. Pokud by se Vaše obtíže nelepšily a začaly Vás omezovat v životě, doporučila bych vyhledat psychiatrickou ambulanci. Přeji hodně štěstí na Vaší cestě.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, jak se zbavit nutkavé myšlenky, která se Vám každý den stále opakuje ve stejném znění. Již jste podniknul několik kroků a myšlenka Vás i nadále obtěžuje. Pojmenoval jste ji jako "nepříjemný problém" a dokonce Vás ruší i při práci a učení. Jako první mě napadlo, co se Vám daná myšlenka snaží říci? Předpokládám, že jste nad tím již přemýšlel, a jelikož nepíšete nic o jejím obsahu, nejspíš jste na její smysl dosud nepřišel. Nebylo by od věci zavzpomínat, kdy k Vám nutkavá myšlenka přišla, případně co se dělo bezprostřední dny před tím. Když jsem někdy pociťovala něco podobného, nepodařilo se mi myšlenku vědomě zaplašit. Spíše naopak. Pokud je to možné, zkuste ji přijmout jako součást dne, mohlo by to pomoci. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam