Neuvěřitelná pomalost ostatních

Dobrý den, mám dotaz, jestli je normální, že mi konání všech lidí okolo připadá, jako kdyby byli zpomalení. Cokoliv mají udělat, napsat, nebo jen odpovědět na otázku, tak mi připadá, že na to čekám strašně dlouho. Přijde mi to vlastně celý života, ale poslední dobou se mi zdá, že se lidé zpomalují ještě více. Je to běžná věc, nebo bych měl hledat nějakou pomoc? IQ: 148 Práce: Sedavá (Programátor) Věk: 27 Pohlaví: Muž
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vyšší psychomotorické tempo (tedy obecným jazykem „zrychlenost“), která může vést i k pocitu, že jsou ostatní pomalí, může být jeden projevů některých psychických poruch. V tomto případě se však většinou jedná o relativně náhle vzniklou odchylku oproti dlouhodobému normálu konkrétního člověka. Z toho co píšete se nejeví pravděpodobně, že jde o váš případ. Pokud si rychlejší než ostatní připadáte řadu let, může jít spíše o projev temperamentu, osobního nastavení, nedostatku trpělivosti, či zaměření na specifické zájmy (pokud se vám to děje jen v některých oblastech – těch které vás zajímají a v kterých jste nadaný). Vyhledání pomoci může být na místě, pokud vám to vytváří významnější problémy, například v mezilidských vztazích. Otázka do psychoterapie by mohla znít například ve smyslu „jak to udělat, abych byl schopný dobře fungovat s ostatními a být spokojený, i když jsou proti mně tak pomalí“. Zároveň však platí, že to může být i vaše významná přednost a pokud potíže v žádné důležité oblasti nestojí za pozornost, příliš bych se touto odlišností nezabýval. Ať se vám daří!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Něco trochu podobného jsem zažívala. Ale problém nebyl pomalost ostatních, nýbrž zrychlenost mě samotné. Z počátku léčby jsem to vnímala velice zřetelně. Byl to příznak mé diagnózy. Ale nebyl jediný, ani hlavní. Pokud by se k tomu přidružovali další nepříjemné stavy nebo pokud by mi to bránilo v denním fungování, možná bych přemýšlela nad odbornou pomocí. Určitě bych si o tom ale s někým popovídala. Jak vidí situaci on. Jste velice inteligentní muž, možná jsou ostatní vůči Vám opravdu pomalí. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam