Nevidím cíl na konci tunela

Dobrý den,chtěla bych slyšet názor z jiné strany.Je mi skoro 30 let,8 let studuji VŠ, terou nejsem schopná dostudovat.Před 4 lety můj bratr zadlužil při podnikání rodinu.Já jsem bratrovi v podníkání pomohla tak,že jsem mu podepsala směnku,která k dluhům také přispěla.Našla jsem si brigádu a začala doma přispívat aspoň tímto,krom toho,že jsem doma pomáhala co to šlo.Loni mne přijali do 3.roč. VOŠ,abych měla aspoň nějaké ukončené vzdělání,díky tomu,že jsem měla gymnázium.Školu jsem dodělala a pracuji v tomto oboru.Důvod mého dotazu je ten,že nevím,jak se k tomu všemu postavit,protože nejsem schopná dostudovat, dnně se mi připomíná, že jsem zadlužila rodinu, že na VŠ nemám,že si to neumím přiznat a když jsem letos počítala se státnicema,tak mi bylo řečeno,že při naší smůle to opět dopadne jinak, což bohužel dopadlo.Po celou dobu studia je mi pořád připomínáno,že na tu školu nemám,že jsem zakomplexovaná, arogantní a neumím sklopit hlavu, že na to nemám.Samozřejmě po dobu dluhů je mi to taktéž vyčítáno a je mi i vyčítán ex-partner, se kterým nejsem 7 let,co všechno se mi v životě platilo a já jsem hloupá a nejsem schopná nic, nic neumím a pokud chci odejít do zahraničí, tak si mám na to vydělat tancem kolem tyče a nebo si vzít miliardáře. Momentálně jsem ve fázi vzdání svého života a svých snů. Nemám strach udělat první krok, ale bohužel díky exekuci nemám svůj účet, takže i když peníze vydělám a není to nic moc, tak se snažím splatit dluh a zaplatit nejnutnější věci.Děkuji,Anděla
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Milá Andělo, z toho co píšete si vůbec netroufám odhadovat, zda na VŠ máte, nebo ne. Přijde mi však zřejmé, že minimálně poslední 4 roky řešíte zcela jiné problémy, které by i řadu jiných lidí s předpoklady pro dostudování VŠ zahltily natolik, že by jim na studium nezbývala kapacita. Nevím ze strany koho je vám "připomínáno" a "vyčítáno" že na studium nemáte. Pokud ze strany rodičů nebo rodiny, tak mi to přijde minimálně nefér, v kontextu toho že se (jestli jsem správně pochopil) snažíte problémy které jste nezavinila řešit a pomoci jim. V situaci, kdy vaši pomoc nikdo neocení (spíše naopak ještě sráží), vydělávate na cizí dluhy a zbývá jen minimum na přežití bez ohledu na to jak se snažíte, mi neschopnost vidět optimistickou perspektivu přijde zcela pochopitelná. A to ani nepíšete, kdy lze předpokládat, že se dluhů konečně zbavíte. Z hlediska řešení, bych považoval za vhodné situaci konzultovat s některou neziskovou organizací, která se finančním poradenstvím dlužníkům zabývá. Z hlediska podpory doporučuji návštěvu psychoterapeuta či psychologa (možné přínosy v odpovědi peer poradkyně), možná i psychiatra. Částečné úlevě by mohlo pomoci i nalezení cílů či aktivit, které vaše finanční situace umožňuje a které by vám poskytly alespoň částečný smysl a naplnění.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za zájem o odpověď peer poradce. Z Vašeho dotazu je cítit, že si příliš nevěříte a že ani lidé ve Vašem okolí nejsou schopni dát Vám potřebnou psychickou podporu. Trápí Vás neschopnost dostudovat VŠ a cítíte se pro to neschopná. Já si však myslím, že můžete být naopak na sebe hrdá, protože jste byla schopna dokončit gymnázium i VOŠ a najít si práci v oboru. To přece není vůbec málo! Vysokoškolské studium není pro každého. Znám spoustu velmi inteligentních lidí, kteří z nejrůznějších důvodů VŠ nedokončili. Navíc studovat při práci není vůbec jednoduché, znám to z vlastní zkušenosti. Chápu, že Vás mrzí neúspěch v podnikání bratra a návazné dluhy v rodině. Sama však uvádíte, že je Vám 30 let a proto si myslím, že máte plné právo na budování svého vlastního života a zaměření se také na své osobní štěstí a vlastní životní cíle. Co se týče pocitů zakomplexovanosti a malé víry v sebe, věřím, že by Vám mohl pomoct zkušený psycholog či psychoterapeut, který by Vám pomohl lépe vidět schopnosti a klady, které bezesporu máte. Mně v tomto ohledu psychoterapie přinesla velký užitek a mohu Vám ji jen doporučit. Upřímně Vám přeji hodně štěstí a životní spokojenosti.


Zpět na seznam