Nevím co dělat.

Dobrý den, myslím si že trpím sociální fobií nedokážu vyjít ven sám bez toho aniž bych nebyl ve stresu že mě lidi pozorují a posuzují. Začne mi být špatně, a buší mi srdce. nelíbím se sám sobě, a nemám žádné sebevědomí promluvit s někým nedokážu když mi někdo volá rozbuší se mi srdce a nezvedám to a jen čekám až to ten dotyčný položí a uleví se mi. Zašel jsem k psychiatričce předepsala mi sertralin actavis měsíc sem bral jeden prášek ráno a žádná změna tak mi ještě předepsala prosulpin půlku ráno a půlku dopoledne a furt žádná změna, říkala že lidem se sociální fobií by to mělo zabrat a nějak pomoci je možné že netrpím sociální fobíí a něčím jiným? ani zavolat nedokážu když to ted potřebuji strašně mě to štve a ubijí že nedokážu fungovat jak ostatní. Ještě dodám že sem byl závislý na pervitinu ale kombinoval jsem je i s jinými drogami přes půl roku ted už jsem víc jak rok čistej a jsem furt doma u rodičů nikam nechodím. Ještě se zeptám mám zajít k psychologovi pomůže mi to nějak? Díky za odpověd.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, problémy které popisujete odpovídají sociální fobii. Teoreticky si dokáži představit, že se mohou vyskytnout i jako součást jiných poruch, k tomu by však byly přidruženy i další obtíže. Z diagnostického hlediska mohou být důležité také okolnosti vzniku a jejich proměna v čase. Vhodnost léků nejsem schopen posoudit přesněji, než že antidepresiva se v léčbě úzkostí a fobií používají, je to otázka na lékaře, ideálně psychiatra. Nástup účinku antidepresiv na úzkost (tedy i fobie) bývá někdy i výrazně delší dobu než měsíc. Ze zkušenosti vím, že některým lidem určitý typ antidepresiv nezabere a v tom případě se zkouší další - je potřeba to probrat s vaší lékařkou. Užívání drog, zvláště pak stimulancií, může řadu psychických potíží spustit či zhoršit. Řada uživatelů drog má z doby užívání špatné, někdy i traumatické zkušenosti s lidmi, což může mít též vliv. PSychoterapie je při fobiích i sociálních obtížích jednoznačně metodou volby, lze ji kombinovat i s farmakoterapií. Možná by ve vašem případě mohlo být užitečné, navštívit adiktologickou či AT ambulanci, kde bývá psychiatrická a psychoterapeutická péče poskytována pod jednu střechou, navíc v kontextu s léčbou zvislostí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Se sociální fóbií i s úzkostnými stavy na veřejnosti mám vlastní zkušenost. Nedokážu posoudit vhodnost předepsané medikace protože nejsem lékař a sama užívám jiný typ léků. Co bych Vám však mohla z vlastní zkušenosti doporučit, je zvážení psychoterapie. Na psychoterapii docházím už několik let a opravdu mi moc pomáhá. Užívání léků člověku může přinést úlevu. Jejich kombinace s terapií však bývá o dost účinnější. Na terapii člověk může otevřeně hovořit o svých pocitech a obavách. Může s terapeutem do hloubky rozebrat jednotlivé situace a lépe porozumět tomu, co se s ním děje. Časem pak může zátěžové okamžiky lépe zvládat a postupně si začít víc věřit. Věřím, že se Vaše situace brzy zlepší. Držím palce a přeji pevnou naději a hodně sil.


Zpět na seznam