Nevím, co dělat

Dobrý den, je mi 20 a mé přítelkyni 17. Nejde tu tak moc o mě jako spíš o ni. Strašně ji miluji, ale nevím, jak jí pomoct. "Trpí" problémem, že má blok se bavit s cizími lidmi. O co mám ale strach nejvíce je ale to, že když nemá náladu nebo je naštvaná atd. tak říká, že mám prostě jakýsi "blok" a nedokáže mluvit a ani se na mě dívat. Nechci na ni kvůli tomu být nepříjemný, ale nedokážu s tím jakkoliv bojovat. Sama s tím chce bojovat, ale nevíme, co dělat. Nesetkali jste se někdy s něčím podobným? Zajímá mě hlavně ten "blok". Jestli to není nějaký problém, který je známý a "léčitelný" nebo je to prostě na stálo. Nemyslím to ale ve zlém.. moc mi na ní záleží a chci jí jakkoliv pomoct.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je od Vás velmi hezké, že máte zájem pomoci Vaší přítelkyni s problémem, který ji samotnou trápí. Ptáte se, jestli jsme se s něčím takovým setkali, jestli je to známé a léčitelné. Bohužel Vám nedokážu na tyto otázky dobře odpovědět, jelikož mám od Vás málo podrobností k tomu, jak se tento "blok" vlastně projevuje. Také proto si myslím, že nejefektivnější by pro přítelkyni bylo, pokud o to sama stojí, aby o tom mohla hovořit přímo s odborníkem. Psychologem, který by ji pomohl situace probrat, nahlédnout co si v takových situacích myslí, jak se cítí, co má chuť udělat a celkově jí pomohl tomu, co se děje, lépe porozumět. Některé školy mají svého školního psychologa, který je k dispozici právě pro takové konzultace, popřípadě se lze na kontakt na vhodného odborníka poptat obvodního lékaře či se informovat na možnosti v okolí vašeho bydlíště bezplatně na Lince bezpěčí. Pokusím se přesto alespoň obecně nastínit, co mě k Vaší otázce napadá. Píšete, že tento "blok" se objevuje také vůči Vám, když je naštvaná, nebo nemá náladu. Usuzuji tedy, že se objevuje v souvislosti s emocemi (pocity), které mohou být příliš silné, anebo naopak nejasné (přítelkyně nemusí mít přehled, co vlastně cítí). Napadá mne, jak taková chvíle působí na Vás? Píšete, že nechcete být na ni nepříjemný, jak nakonec reagujete Vy? Dokáži si představit, že je pro Vás její chování málo srozumitelné a můžete se cítit bezradně. Hovoříte spolu někdy zpětně o tom, co se z jejího a Vašeho pohledu v té situaci dělo? Někdy nám totiž může zpětné ohlédnutí se za situací pomoci jí lépe porozumět, bez ohledu na posuzování, zda to byl dobře či špatně. Obecně hovořit spolu o zážitcích, které prožíváte, může pomoci zvýšit uvědomění o vnitřním prožívání a někdy už samotné uvědomění vede k porozumění a možnostem změny. Ptáte se, jestli je to, co u ní popisujete "léčitelné". Vaše dívka je velmi mladá a je pravděpodobné, že se v mnoha věcech bude měnit, dozrávat. Je přirozené, že některé naše zvyky, osobnostní rysy a postoje se s přibývajícím věkem posilují, jiné naopak vymizí. Záleží často na nás, co se rozhodneme si zachovat a co změnit. Proto si dovolím usuzovat, že pokud Vaše přítelkyně bude s tímto problémem chtít něco dělat, může se jí změna podařit. Nezapoměňte v tom pomáhání ale také na sebe, na to, aby i Vám mohlo být dobře. Přeji Vám, ať spolu naleznete dobré řešení.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, problémy vaší přítelkyně by mohly být spojeny s nějakou formou úzkosti. Určitě se nejedná o nic, co by se nedalo napravit, a je hodně důležité, že sama vaše přítelkyně o řešení tohoto problému stojí. Začátek cesty k řešení by mohla být návštěva psychologa, poradny pro rodinu a podobně. V rozhovorech s psychologem, psychoterapeutem by vaše přítelkyně mohla postupně přijít na příčiny své úzkosti a také se jí zbavit. Hledejte v místě vašeho bydliště, obvykle jedna návštěva nestačí, ale úsilí určitě stojí za to, podobných problémů se dá zbavit. Držím vám oběma palce.


Zpět na seznam