Nevím, co mi je

Dobrý den. Už delší dobu mě trápí různé problémy. Zpravidla se jedná například o naprostou psychickou otupělost, kdy si přijdu úplně bez pocitů, nálady a podobně nebo naopak vysokou přecitlivělost, kdy se naopak častěji urážím, brečím nebo jsem celkově velmi náladová. Dále jde o nezvyklé spánkové režimy a apetit (spím málo nebo normálně a pak najednou spím neskutečně dlouho; jednou skoro nejím nebo zase jím normálně a pak najednou jdu a sním velké množství jídla), pocity "bezcennosti" a "nedůležitosti" a jiné podobné věci. Původně jsem to přisuzovala stresu, který jsem zažívala během přijímacího období a období konce školního roku na základní škole. Příznaky ale přetrvávají doteď, ne-li, že se zhoršily. Vůbec netuším, co to je a bojím se svěřit matce nebo panu psychologovi, ke kterému mám v září nastoupit na první sezení s komunikačními problémy. Jste schopni říci, co se to se mnou může dít?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podle toho co popisujete nejsem bohužel schopný usoudit na přesný původ vašich obtíží. K tomu by bylo třeba řady doplňujících dotazů, což je možné jen při osobním setkání. Je možné, že stavy souvisí i s dospíváním a prodělaným stresem, možná v tom hraje roli i současná prázdninový režim, nelze však vyloučit ani další možnosti. Přijde mi skvělé, že jste již objednána k psychologovi, protože bych vám to beztak doporučoval. Domnívám se že v tuto chvíli je nejlepším řešením mu problémy vylíčit a začít hledat způsoby řešení, věřím že řadu možností jak stav zlepšit nalenete. Přeji vám hodně štěstí.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nevím. Pokud jste zažila koncem školního roku silný stres, je možné, že Vám ten stres nastartoval nynější psychické obtíže, o co se vlastně ale jedná říci nedovedu. Přijímací řízení je náročné období pro každého, potom očekávání, jaká ta škola vlastně bude a spoustu dalších věcí, je to velká změna jít ze základky na střední. Navíc jste ještě ve věku, kdy člověk zraje a spolu s ním i jeho duše. Psychika je u každého z mladých lidí citlivá a to i tehdy, pokud je vše vlastně v pořádku. Chtěla bych Vás jen podpořit k návštěvě psychologa, mohl by Vám mimo jiné poradit i s tou otázkou, co vás vlastně trápí, případně pokud by uznal za vhodné, mohl by Vás odkázat i na jinou odbornou pomoc. Můžete to řešit i s rodiči, pokud to jen trochu půjde. Držím palce při dalším vzdělávání i celkově v životě.   


Zpět na seznam