Nevím co se děje 1/2

Dobrý den. Je toho tolik na co bych se chtěla zeptat, ale zkrátím to. Moje mamka má manio deprese a né že by jsme to po ní zdědili spíš to " odkoukali" Její nespočet pokusů o sebevraždu dohnal mě i mé další dva sourozence také k pokusu o sebevraždu. Bylo mi 15 když jsem se pokusila vzít si život a to hlavně kvůli šikaně ve škole. Vše to přešlo když jsem otěhotněla s první dcerkou (bylo mi 16). Byla jsem šťastná a nic mi nechybělo. S otcem naší první dcerky jsem stále už téměř 8 let a máme k první dceři ještě další dvě dětičky. Dostali jsme se do finančních problémů kdy měl manžel velké problémy se zády a byl doma na nemocenské. Můj muž je můj i první opravdový vztah a neumím si představit soužití s jiným. Bohužel před rokem jsem přišla na to, že není ten kterého jsem si brala a najednou jako by i spadli růžové brýle. Při naší finanční situaci sem byla ráda, že někoho mám ať už je jaký je. Půl roku na to co se v našem vztahu událo přišla další rána. Nikdy jsem nezažila takovou bolest, zemřel mi můj děda který mě vychovával a byl pro mě vším (můj otec je drogově závislí a matka byla psychicky narušená tak jsem vyrůstala hlavně u dědečka). Všechno se na mě sesypalo.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jak píšete, je toho opravu hodně. Předně by mi přišlo užitečné rozdělit to "co se na vás sype" do jednotlivých okruhů problémů. Sám bych, to o čem píšete, rozdělil například takto: vaše vyčerpání (a i s tím související pocity únavy, osamělosti, beznaděje, bezvýchodnosti..); finanční obtíže; potíže s výchovou (zvládání "divokosti" dětí), partnerské problémy; vyrovnání se se ztrátou jednoho z nejbližších lidí. Následně můžete zkusit promyslet, co by vám v jednotlivých oblastech pomohlo alespoň trochu. Nemusí to nutně být hned velké řešení, pomocí mohou být i drobné věci, které nás třeba podpoří či umožní situaci o trochu lépe unášet (například dohodnout si hlídání dětí abych si mohl odpočinout či se vidět s přáteli). Užitečné bývá si nápady poznamenat na papír, aby bylo možno se k nim vrátit - připomenout si je, doplnit je. Ještě vhodnější by bylo, probrat je s další osobou která může mít nové nápady a podpořit vás. Ideální by bylo navštívit psychoterapeuta či psychologa ale mohla by pomoci i jiná osoba ke které můžete mít důvěru. Napadá mě také, zda jste o svých starostech hovořila s partnerem, třeba by alespoň s něčím mohl pomoci kdybyste o to požádala. Napadá mě například hlídání dětí či domácí práce, abyste občas měla čas na sebe a odpočinek. Na vašem místě bych zvažoval i pomoc psychiatra. Léky samozřejmě nevyřeší reálné problémy. Pokud by však pomohly v tom, abyste měla více energie, chuti a méně strachů, řešily by se vám problémy snáz. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Píšete, že s manželem jste spolu 8 let, za tu dobu jste se poznali a také se oba časem trochu změnili. Zkuste to brát tak, že nikdo nejsme dokonalý a že po nějaké době ve vztahu nám všem vždy spadnou růžové brýle (jak už samo jejich označení říká, přes ně vidíme zkresleně). Nyní je pro vás asi důležité naučit se mít manžela ráda i s jeho nedostatky, ale také se naučit navzájem se umět dorozumět a najít kompromis tam, kde se vaše představy liší. To je někdy velká práce a může vám s ní pomoci rodinný terapeut. K úmrtí dědečka: ztráta důležitého blízkého člověka je pro nás pro všechny vždy velká rána a je pochopitelné, že bude nějakou dobu trvat, než vám bude lépe. Nebraňte se smutku a dopřejte si čas takovou ztrátu oplakat. Platí, že pokud si zármutek nedovolíme a "děláme statečné", může nám být nakonec zle daleko déle. Dopřejte si vzpomínky na dědečka, můžete si taky představovat, jaké rady by vám dával, kdybyste s ním mohla mluvit o svých starostech. Stará pravda říká: Chce to čas. Jak sama píšete, máte toho teď opravdu hodně a osobní pomoc odborníka by vám mohla hodně pomoci - všechny problémy si uspořádat a postupně k nim hledat řešení. Dovolím si ještě připojit zkušenost jedné mé kolegyně: ačkoli její partnerský vztah není ideální, je vděčná, že není sama – to by neustála. Taky připustila, že často přehlíží i to dobré, co na vztahu je. Zkuste se na to podívat podobně.


Zpět na seznam