nevím jak dál

Dobrý den, můj dotaz bude asi obsáhlejší a jednoduché řešení asi nemá. Je mi 33, před 5 lety ode mě odešla manželka za jiným dost drsným způsobem. hodně dlouhou dobu jsem se z toho dával dohromady, ale od té doby mi přijde, že mě v životě úplně opustilo štěstí. Pracuji na sobě, studuji VŠ, mám slušnou práci,sportuji, známí o mě říkají, že vypadám víc než dobře. Ale nedaří se mi navázat vztah.Respektive, jsou dívky co by měly zájem si něco začít, ale já vždy po pár schůzkách cítím, že jsem se nezamiloval. A naopak, ty o které bych měl zájem já, nemají zájem o mě. Vím, že tato situce nastane v životě někdy u každého, ale u mě nastává neustále. Před rokem jsem se sblížil s kolegyní v práci (zadanou). Scházeli jsme se rok tajně a já se neskutečně zamiloval. Po roce se ukázalo, že od svého partnera odejít nedokáže a já se teď velmi trápím, nedokážu jí přestat milovat. Navíc celé ty roky od rozvodu se v "single" životě, neskutečně trápím. Mám mladší sourozence, kteří mají rodiny, děti, stejně tak kamarádi žijí již rodinný život. Trápí mě samota, pocity nedostatečnosti. Mám spoustu koníčků a velmi aktivní život, ale stojí mě čím dál víc námahy cokoliv dělat. Návraty do prázdného bytu, pocity viny, že chyba v předchozích vztazích byla ve mě. POslední dobou už úplná neschopnost radovat se z věcí, které mi dříve radost přinášeli. A k tomu neustálé poznámky od okolí, že "chlap jako ty nemůže mít problém se seznámit. Působí to asi zmateně, ale je toho prostě nějak moc. Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, váš popis na mě zmateně nepůsobí. Chápu, že toho na vás může být moc, navíc to již trvá dlouhou dobu. Dokáži si dobře představit, že "povzbudivé" poznámky okolí povzbudivě nepůsobí a přemýšlím, zda se alespoň někdy ohradíte s vysvětlením, co to s vámi dělá. Za pozitivní považuji, že hledáte způsoby jak žít zajímavý a smysluplný život, i když vám partnerský vztah schází. K potížím v navázání nového vztahu se nabízí úvaha, zda vás i po těch letech nemůže blokovat zkušenost spojená s velmi bolestivým a nečekaným rozchodem. Naše psychika může někdy vytvořit strategii (třeba i neuvědomovanou), která brání vzniku vážného vztahu a tím se vyhýbá riziku emočního zranění při případném nezdaru. Psychoterapie by vám pomohla zjistit, nakolik je tomu takt ve vašem případě, a zda to v tom hrají roli i další faktory. Stejně tak by vám pomohla hledat cesty, jak minulé vztahy uzavřít a otevřít se vztahům novým. Držím vám palce a přeji hodně zdaru.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozumím vašim pocitům - asi jako každý, kdo v životě prožil velké zklamání ve vztahu a dlouhou dobu se pak z něho sbíral. Moc se mi líbí, že jste na sobě dál nepřestal pracovat, že studujete, sportujete, věnujete se svým koníčkům. Myslím, že to pomáhá jednak vám, aby psychický propad nebyl tak velký. A pomáhá to jistě i v tom, že jste díky tomu bezesporu atraktivnější pro své budoucí případné partnerky. Většina žen asi ocení, když je muž aktivní a žije naplno. Rozumím tomu, že povzbuzující hlasy od okolí vám nepřináší mnoho úlevy. Vzájemná láska je vždycky zázrak a nedá se zajistit ničím - asi ani přitažlivým vzhledem. Pokud pochybujete, zda v navazování vztahů postupujete správným směrem nebo se chcete lépe vyznat ve svých přáních a pocitech, můžete zvážit rozhovor s nějakým odborníkem na vztahy, s psychologem nebo psychoterapeutem. Mně podobné rozhovory svého času daly opravdu hodně. Držím vám palce, ať brzy najdete opravdovou lásku.


Zpět na seznam