Nevím jak dál...

Dobrý den, je mi 64 let a teď jsem v situaci,že si nevím rady.Spolu s manželem se staráme o moji matku(87 let) se kterou žijeme v RD.Každý ve svém bytě.Matka poslední 4 roky čím dál hůř chodí(jinak je zdravá i psychicky) takže jí nakupujeme,uklízím, myju okna,peru,chodím jí k lékaři pro léky atd.Matka byla vždy sebestředný generál,vždy muselo být vše podle ní ale teď je to mnohem horší. I když se jí snažím chápat,tak to nedávám.Se zdravím jsem na tom stále hůř a hlavně psychicky.Pořád mi něco vyčítá,stále je všechno špatně.Když se necítím dobře a jeden den třeba za ní nepříjdu hned mi to vyčítá.Přitom mám bratra,který bydlí kousek od nás a ten se ukáže jen tak 2x za rok na 15 munit a to si ještě odnese peníze, které mu matka dává. Bratr je alkoholik, kvůli dluhům přišel o byt, který jsme mu koupili v rámci majetkového vyrovnání,přišel prostě o všechno!Matka ho ještě lituje,nic si nekoupí, skoro polovinu důchodu mu dá. Když jsem se jí chtěla zastat a bratrovi jsem něco řekla, ještě se to obrátilo proti mě. Každý den poslouchám jenom výčitky.Jsem zoufalá,v noci nespím,nic mě již nebaví,z ničeho nemám radost.Můj manžel je milionový chlap,chápající a vstřícný ale někdy taky již má dost.Nevím jak dál.Často si vyčítám,že jsem kdysi neodešla z toho prokletého baráku.Celý život jsem byla pod kontrolou a diktátem.Někdy mám chuť všechno prodat a jít pryč ale na to je již pozdě a taky se to nedá-matka má na na domě věcné břemeno na dožití.Ubývají mi síly. Děkuji předem za odpověď. Lída
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Odpověď peer-poradkyně považuji za vyčerpávající a těžko k ní něco doplnit. Snad jen to, že i drobné praktické úlevy a pomoci, zvláště pokud jich je víc, mohou dohromady přinést znatelný efekt. Psychoterapii považuji za jednoznačně vhodný postup. Další možností je zvážit psychiatrickou medikaci. Ta sice řešení příčin nepřinese, mohla by však ulevit od dopadů dlouhodobého stresu (např. úzkostí, depresivních projevů, potíží se spánkem či s jídlem - jaké projevy mají u vás v dotazu neuvádíte). Přeji, ať se vám daří nacházet aspoň dílčí zlepšení a daří se vám lépe.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Lído. Jste v těžké situaci, máte nárok mít toho všeho dost. Vám ubývají psychické síly a proto bych na Vašem místě vyhledala odbornou pomoc (psychologa), neboť maminku už v jejím věku nepředěláte a bratra také ne. Mohla byste u terapeuta najít pochopení a i nějakou radu, jak svou situaci lépe zvládat, jak lépe komunikovat s bratrem a maminkou. Jsou totiž možná řešení i cesty, jak se k nim propracovat. Najděte si všechny možnosti, které náš systém zdravotní a sociální péče nabízí a využijte je. Možná by Vám pomohla domácí péče, kdy by alespoň občas chodili pečovatelé za Vaší maminkou domů nebo nějaká odlehčovací péče, kdy byste umístila alespoň na určitou dobu maminku do zařízení, které takovou službu poskytuje. Pokud Vaše matka zatím nedostává příspěvek na péči, poraďte se s jejím praktickým lékařem, zda by bylo možné takový příspěvek získat. Geriatr nebo praktický lékař by Vám mohl poradit, co je v péči o matku důležité. Postupně se můžete učit postupům a krokům, jak s maminkou jednat. Je skvělé, že máte chápavého manžela, i o Váš společný vztah je třeba pečovat, odpočívat, najít si čas sama na sebe. Přeji Vám úspěch a zlepšení situace.


Zpět na seznam